Nierówny dział spadku po śmierci rodziców

20-04-2017
Kategoria: Prawo Spadkowe

Po śmierci mamy złożyłem papiery wraz z bratem i siostrą o poświadczenie dziedziczenia, chcę zaznaczyć że zgodnie z aktem notarialnym ja posiadam część majątku po tacie decyzją sądu i całą część po mamie jako darowizna a brat ma po tacie i siostrze. Brat nie mieszka już od kilkunastu lat w domu, w tym czasie zainwestowałem w dom, po śmierci mamy brat jako pełnomocnik konta bankowego mamy wybrał bez informowania nas całe oszczędności i oznajmił że chce wprowadzić się do domu w miejsce mamy, ja zakomunikowałem mu że się zgodzę jeśli zwróci mi część kwoty jaką zainwestowałem w remont domu i zajmie część jaka mu się zgodnie z aktem notarialnym należy a nie całe piętro, w jaki sposób mam dalej postępować czy złożyć papiery o rozdzielenie majątku i jak wyegzekwować część zainwestowanych pieniędzy w dom i czy wybranie oszczędności mamy przez brata było legalne?

Posiadanie przez Pana brata udziału nieruchomości uprawnia go do współkorzystanie z nieruchomości. Nie ma przy tym znaczenia wielkość udziału w nieruchomości. Powyższe wynika zarówno z przepisów kodeksu cywilnego jak i ustawy o ochronnie praw lokatorów. Zarówno ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, jak i sam kodeks cywilny mówią, że współwłaściciel ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.

W związku z powyższym Pana brat  jest uprawniony do współposiadania wspólnej nieruchomości oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez Pana jako drugiego współwłaściciela.

Brat jest uprawniony do współposiadania nieruchomości jednak zgodnie z prawem cywilnym musi oddać Panu część kosztów które Pan włożył w nieruchomość. Zgodnie bowiem z prawem cywilnym pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

W opisanej przez Pana sytuacji najlepszym rozwiązaniem dla Pana będzie złożenie wniosku do sądu o dział spadku. W piśmie o dział spadku powinien Pan zawnioskować o przyznanie Panu wyłącznego prawa własności z obowiązkiem spłaty brata części. Wysokość spłaty powinna być ustalona w wysokość części wartości nieruchomości po odliczeniu części wartości nakładów które Pan wniósł w nieruchomości oraz połowy oszczędności które przejął Pana brat.

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

W postępowaniu działowym sąd rozstrzyga także o istnieniu zapisów zwykłych, których przedmiotem są rzeczy lub prawa należące do spadku, jak również o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspad­kobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek na­kładów i spłaconych długów spadkowych.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.