Przedawnienie roszczenia o zapłatę zachowku

22-05-2017
Kategoria: Prawo Spadkowe

Mój ojciec przekazał notarialnie cały majątek swojej drugiej żonie a mnie wydziedziczył. Złożyłem pozew do sądu celem podważenia wydziedziczenia , sprawa się jeszcze nie zakończyła. O testamencie dowiedziałem się w dniu śmierci ojca. Jestem jedynakiem mam dwoje pełnoletnich pracujących dzieci. Mam pytanie czy mogę złożyć pozew do sądu o zachowek , by nie uległ przedawnieniu . Czy mogą złożyć pozew moje dzieci? Ile wyniesie zachowek w przypadku podważenia wydziedziczenia? Czy to będzie 1/2 masy spadkowej, czy mniej? Chodzi mi o podanie dla sądu kwoty w przypadku składania pozwu, opłaty sądowe. Czy można pozwy złożyć i zawiesić do czasu zakończenia trwającej sprawy.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że w przypadku dziedziczenia testamentowego zgodnie z kodeksem cywilnym przedawnienie roszczenia o zapłatę zachowku liczy się nie od dnia otwarcia spadku lecz od dnia ogłoszenia testamentu. Ogłoszenia testamentu dokonuje natomiast Sąd na posiedzeniu jawnym. O terminie tego posiedzenia co prawda nie zawiadamia się spadkobierców jednak mogą oni uczestniczyć w posiedzeniu jeśli powezmą o nim wiadomość.

Ogłoszenie testamentu jest odczytaniem i zapoznaniem się z treścią testamentu i nastąpiło na pewno w późniejszym terminie niż śmierć spadkodawcy. Jednak jeśli nie ma Pan pewność co do terminu w którym doszło do ogłoszenia testamentu bezpieczniej będzie złożyć pozew o zachowek w terminie pięciu lat do dnia śmierci ojca.

Zgodnie z art. 1011 kodeksu cywilnego zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę. W związku z powyższym Pana dzieci w przypadku stwierdzenia przez Sąd ważności wydziedziczenia będą uprawnione do zachowku. Ponieważ nie wiadomo jak się zakończy postępowanie o stwierdzenie nieważności wydziedziczenia bezpieczniej będzie jeśli w terminie pięciu lat do dnia śmierci ojca pozew o zachowek zostanie złożony zarówno przez Pana jak i Pana dzieci.

Z uwagi na toczące się postępowanie w sprawie nieważności wydziedziczenia Sąd zawiesi postępowanie dotyczące zachowku do czasu rozstrzygnięcia sprawy wydziedziczenia. Zgodnie bowiem z art. 177 kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego. Natomiast postępowanie zostanie podjęte na nowo z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie.

Zachowek będzie Panu przysługiwał w wysokości połowy tego co dziedziczyłby Pan ustawowo. Zgodnie bowiem z art. 991 § 1 kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału. Ustawowo dziedziczyłby Pan w równych częściach z żoną Pana zmarłego ojca, czyli ½ spadku. Zatem zachowku przysługuje Panu połowa tego, czyli ¼ wartości spadku.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.