Rozwiązanie umowy o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego

24-05-2017
Kategoria: Prawo Pracy

Potrzebuje porady z prawa pracy. Umowę o pracę mam do końca tego roku. Proszę mi powiedzieć Jaki mam okres wypowiedzenia 2 tygodnie czy 1 miesiąc. Czy przebywając aktualnie na zwolnieniu L4 Mogę złożyć wypowiedzenie na mocy porozumienia stron z dniem dzisiejszym? Czy przebywając na L-4 powyżej 30 dni, gdzie ZUS płaci mi za nie, też mogę złożyć wypowiedzenie na mocy porozumienia stron z powodu stanu zdrowia. Jeszcze jedna kwestia, gdy ZUS zrzuci mnie z L4 to czy mogę w tym samym dniu złożyć wypowiedzenie na mocy porozumienia stron, ewentualnie na drugi dzień?

Jeśli rozpoczęła Pani pracę w sierpniu 2016 r. to obowiązuje Panią miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. 22 lutego 2016 roku miała miejsce nowelizacja kodeksu pracy zgodnie z którą długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony został zrównany z okresem wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony. W związku z tymi zmianami od 22 lutego 2016 r. obowiązuje dłuższy okres wypowiedzenia umów zawartych na czas określony. Pracownicy zatrudnienie co najmniej 6 miesięcy uzyskali prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Stosownie do art. 36 kodeksu pracy, długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony uzależniony jest od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zgodnie z przepisami przejściowymi wyliczając okres wypowiedzenia umowy na czas określony która została zawarta przed zmianami, nie bierzemy pod uwagę okresu zatrudnienia które przypadał u danego pracodawcy przed 22 lutym 2016 r. Okres wypowiedzenia pracownika który był zatrudniony w danym zakładzie przed nowelizacją, będzie liczony wyłącznie na podstawie okresu zatrudnienia przypadającego po wejściu w życie nowych przepisów.

Wypowiadając umowę o pracę należy wiedzieć, że skuteczność wypowiedzenie nie jest uzależnione od podpisania tego wypowiedzenia przez pracodawcę, lecz od tego czy wypowiedzenie dotarło do niego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Dlatego, jeśli Pani pracodawca unika przyjęcia wypowiedzenia powinna Pani wręczyć wypowiedzenie w obecności świadka lub wysłać wypowiedzenie listem poleconym. Dzięki czemu będzie miała Pani dowód na to, że podjęła próbę jego doręczenia.

Zarówno na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni jaki po zakończeniu zwolnienia lekarskiego może Pani złożyć wniosek do pracodawcy o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Musi Pani jednak pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest uzależnione od zgody pracodawcy.

Jeśli kończy się zwolnienie lekarskie L4, zaś stan zdrowia nie pozwala Pani podjąć dalej obowiązków pracowniczych, to rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najlepszą formą zakończenia współpracy z Pani pracodawcą. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron daje bowiem możliwość wskazania dowolnego terminu zakończenia umowy. W związku z czym do rozwiązania umowy może dojść od razu lub za miesiąc w zależności od ustaleń pracodawcy z pracownikiem. Ponadto do skutecznego rozwiązania umowy nie ma obowiązku podawania przyczyn zakończenia współpracy za porozumieniem stron.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.