Odpowiedzialność karna za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

07-06-2017
Kategoria: Prawo Karne

Zostałem zatrzymany i miałem 0,4 promila. Prawo jazdy zostało mi odebrane na 6 miesięcy i 1000 zł grzywny. Moja kara kończy się w połowie marca. Przeszedłem badania na które zostałem wysłany do Warszawy. Niestety w lutym 2017 r. byłem zmuszony wieczorem wsiąść do samochodu (od pory zatrzymania prawa jazdy, woziła mnie żona, ale wyjechała dlatego ja musiałem wsiąść za kierownice) i zatrzymała mnie niestety policja. Wiem, że za to są bardzo poważne konsekwencje. Czy mogę prosić o poradę co mógłbym zrobić aby prawo jazdy nie zostało mi odebrane na dłużej?

Sąd nie może zastosować wobec Pana zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ponieważ czyn zabroniony który Pan popełnił jest przestępstwem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Natomiast zgodnie z prawem karnym sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. W związku z powyższym nie ma absolutnie podstaw do obaw, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nie będzie na pewno rozszerzony o kolejny okres.

W mojej ocenie są ponadto podstawy do warunkowego umorzenia postępowania. Sąd może bowiem warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności. Jednak przestępstwo które Pan popełnił jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat, zatem może się Pan starać o warunkowe umorzenie postępowania. Zgodnie z prawem karnym kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W związku z powyższym są podstawy do zastosowania warunkowego umorzenia postępowania. Poniżej zamieszczam wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.