Dziedziczenie spadku przez dzieci i małżonka zmarłego

07-05-2015
Kategoria: Prawo Spadkowe

W przypadku dziedziczenia ustawowego bardzo istotne znaczenie ma fakt czy spadkodawca ma dzieci. W braku dzieci spadkodawcy do spadku powołani są z ustawy jego małżonek oraz rodzice. Natomiast jeżeli spadkodawca posiada dzieci to zgodnie z kodeksem cywilnym w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Zarówno małżonek jak i dzieci dziedziczą w częściach równych, jednakże część która przypada małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W sytuacji gdy jedno z dzieci spadkodawcy zmarło jeszcze przed otwarciem spadku to ta część spadku która by mu przypadła odziedziczą jego dzieci w częściach równych. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce w przypadku dalszych zstępnych. W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Oprócz dzieci biologicznych prawo do spadku mają również dzieci adoptowane. Przysposobiony dziedziczy bowiem po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego. W takiej sytuacji przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim. Natomiast jeżeli skutki przysposobienia polegają wyłącznie na powstaniu stosunku między przysposabiającym a przysposobionym, przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi, a zstępni przysposobionego dziedziczą po przysposabiającym na tych samych zasadach co dalsi zstępni spadkodawcy. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa spadkowego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt