Zasady składania pieniędzy do depozytu sądowego

06-07-2017
Kategoria: Prawo Cywilne

Dostałam wyrok uniewinniający mnie a byłam posądzona o pranie pieniędzy , szukałam dodatkowej pracy i dałam wplątać się w jakieś dziwactwo które na pierwszy rzut oka wyglądało na legalnie działający interes z umowa o prace i ubezpieczeniem potem gdy jakieś pieniądze wpłynęły na moje konto przyszła do mnie policja i potem prokurator wniosek złożył o ukaranie odwoływałam się przy pomocy adwokata i zostałam uniewinniona. Prokurator odblokował pieniądze te nie moje na moim koncie ale ja żadnego pisma nie dostałam wiem z innych źródeł ze sprawa została zakończona . Co ja mam teraz z tymi pieniędzmi zrobić ? Pozamykałam stare konto wybrałam te pieniądze i wpłaciłam na moje aktualne konto ale założyłam dodatkowy rachunek żeby ich nie ruszać bo bank tamten poprzedni naliczał od tych pieniędzy opłaty także na dzień dzisiejszy sporo z nich zniknęło na opłaty bankowe wiec je wybrałam żeby dalej nie znikały tylko to co zostało było nie ruszane, czekałam 5 miesięcy na info od prokuratora po odblokowaniu pieniędzy ale do dnia dzisiejszego nic nie otrzymałam więc nie wiem co robić z nie moimi pieniędzmi. Proszę o jakakolwiek informacje co mam robić by znów nie przyszła do mnie policja.

W opisanej przez Panią sytuacji powinna Pani złożyć pieniądze do depozytu sądowego. Zgodnie bowiem z art. 467 kodeksu cywilnego dłużnik może złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego jeżeli wskutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności, nie wie kto jest wierzycielem.

W sprawach o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego właściwy jest sąd miejsca wykonania zobowiązania. Jeżeli miejsca tego nie da się ustalić, właściwy jest sąd miejsca zamieszkania wierzyciela, a gdy wierzyciel jest nieznany lub gdy nie jest znane miejsce jego zamieszkania – sąd miejsca zamieszkania dłużnika. Jeżeli zobowiązanie jest zabezpieczone wpisem w księdze wieczystej, właściwy jest sąd miejsca położenia nieruchomości.

We wniosku o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego powinna Pani określić zobowiązanie, przy wykonaniu którego składa się przedmiot, przytoczyć okoliczności uzasadniające złożenie, dokładnie oznaczyć przedmiot, który ma być złożony oraz wskazać osobę, której przedmiot ma być wydany, oraz warunki, pod którymi wydanie ma nastąpić.

W postępowaniu o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego sąd nie bada prawdziwości twierdzeń zawartych we wniosku, ograniczając się do oceny, czy według przytoczonych okoliczności złożenie do depozytu jest prawnie uzasadnione.

Złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego może być dokonane dopiero po uzyskaniu zezwolenia sądu. Jeżeli jednak przedmiotem świadczenia są pieniądze polskie, złożenie do depozytu może być dokonane również przed uzyskaniem zezwolenia sądu. W takim wypadku dłużnik powinien równocześnie ze złożeniem pieniędzy zgłosić wniosek o zezwolenie na złożenie do depozytu. W razie uwzględnienia tego wniosku złożenie do depozytu uważa się za dokonane w chwili, w której rzeczywiście nastąpiło. Jeżeli przedmiotem świadczenia są pieniądze, złożenie do depozytu sądowego następuje przez wpłatę na rachunek depozytowy Ministra Finansów.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.