Wysokość urlopu wypoczynkowego dla nowego pracownika

10-07-2017
Kategoria: Prawo Pracy

Sprawa dotyczy urlopu naliczanego w pierwszym roku pracy na podstawie umowy o pracę po studiach magisterskich. Zatrudniłam się w firmie X w styczniu 2015 roku i od tego dnia mam umowę. Moje rozliczenia urlopu za kolejne miesiące: styczeń 2015 - 0,0 dnia, luty 2015 - 1,66 dnia marzec 2015 - 3,32 kwiecień 2015 - 4,98 itd. (w roku 2015 wykorzystałam 12 dni urlopu) grudzień 2015 - 6,26, styczeń 2016 - 20,26 (doliczyli mi 20 dni z góry na rok 2016) Zagubiło się to 1,66 dnia. W firmie uważają, że należy mi się urlop tylko za 11 miesięcy. Proszę o pomoc.

Zgodnie z kodeksem pracy pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Pracownik uprawniony do 20-dniowego urlopu w swoim pierwszym roku pracy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 1,66 dnia po każdym przepracowanym miesiącu pracy. Wymiar urlopu wypoczynkowego w tym przypadku nie podlega zaokrągleniu do pełnego miesiąca. Dopiero w każdym następnym roku kalendarzowym pracownik nabywa prawo do kolejnych urlopów, które podlegają już zaokrągleniu do pełnego miesiąca.

Pracownik który rozpoczął swoją pierwszą pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego po upływie każdego miesiąca pracy w wysokości 1/12 urlopu który by mu przysługiwał po upływie roku. Co prawda pracownik rozpoczynający swoją karierę zawodową ma prawo do 20 dni urlopu, jednak są one naliczane proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. W związku z powyższym pracownik który przepracował pół roku ma prawo wziąć nie więcej niż 6/12 swojego urlopu. Zatem jeśli pracownik rozpocznie swoją pierwszą pracę w maju to do końca roku kalendarzowego wolno mu wykorzystać 10/12 urlopu, co daje po zaokrągleniu do pełnych miesięcy 17 dni.

Należy również pamiętać, że w inny sposób liczy się miesiąc pracy dla pracownika który rozpoczął pracę w środku miesiąca, zaś inaczej dla pracownika który rozpoczął pracę z pierwszym dniem miesiąca. Pracownik który rozpoczyna pracę 1 stycznia 2015, prawo do urlopu nabędzie z dniem 31 stycznia 2015 roku, czyli po upływie całego miesiąca pracy. Natomiast jeśli tak jak było w Pani przypadku, pracownik rozpocznie pracę z dniem 4 stycznia 2015 roku, nabywa prawo do urlopu za pierwszy miesięczny okres 4 lutego 2016 r., natomiast za ostatni miesięczny okres  4 stycznia 2017 r.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.