Odstąpienie od umowy kupna samochodu

13-07-2017
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Zakupiłem samochód od osoby prywatnej i po przejechaniu około 700 km okazało się ze znikł olej silnikowy co oznacza poważną wadę o której sprzedający nie poinformował. Wiem że są przynajmniej dwie opcje: albo zwrot samochodu albo pokrycie kosztów naprawy przez sprzedającego. W związku z powyższą sytuacją mam następujące pytania.

Co powinienem zrobić aby nie być poszkodowanym w tej sprawie?

Wykryta przez Pana wada jest bez wątpienia wadą fizyczną, bowiem tak poważny wyciek oleju powoduje, że samochód nie nadaje się do jazdy. Natomiast zgodnie z art. 556(1) kodeksu cywilnego wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

Wykrycie wady fizyczne daje Panu cztery możliwości. Zgodnie z art. 560 kodeksu cywilnego może Pan odstąpić od umowy i żądać zwrotu pieniędzy oraz odebrania samochodu, lub też może Pan żądać obniżenia ceny i zwrotu części zapłaconych przez Pana pieniędzy. Oprócz tego może Pan również żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady. To które z tych możliwości Pan wybierze zależy wyłącznie od Pana i od tego czy chce Pan zachować samochód czy też z niego zrezygnować.

Czy jest możliwość zażądania zwrotu kosztów serwisowych związanych z wymianą oleju?

Może Pan zażądać zwrotu kosztów serwisowania samochodu. Możliwość taką daje Panu art. 566 kodeksu cywilnego który mówi, że jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. W szczególności kupujący może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów.

Na jakiej zasadzie będzie odbywać się zwrot samochodu (jeśli do tego dojdzie) a w misce olejowej będzie za mało oleju? Czy sprzedający ponosi koszty uzupełnienia oleju czy sam przyjedzie po auto czy ja na własną kieszeń muszę uzupełnić braki?

W przypadku wykrycia wady fizycznej jest Pan zobowiązany na koszt sprzedawcy dostarczyć rzecz wadliwą do miejsca oznaczonego w umowie sprzedaży, a gdy takiego miejsca nie określono w umowie – do miejsca, w którym rzecz została wydana kupującemu. Dopiero jeżeli ze względu na rodzaj rzeczy lub sposób jej zamontowania dostarczenie rzeczy przez kupującego byłoby nadmiernie utrudnione, byłby Pan zobowiązany udostępnić rzecz sprzedawcy w miejscu, w którym rzecz się znajduje. Powyższa zasada wynika z art. 561(2) kodeksu cywilnego.

Jaka może być linia obrony sprzedającego np. w przypadku gdy nie będzie chciał przyjąć samochodu ponieważ są widoczne uszkodzenia lakieru (które były w dniu zakupu a niestety nie mam na to dowodów, zdjęć chyba ze samo ogłoszenie archiwalne z portalu aukcyjnego - jeśli będzie dostępne)?

Sprzedający może się zwolnić z odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady wyłącznie w sytuacji jeśli udowodni, że wiedział Pan o wadzie w chwili zakupu samochodu. To może być jedyna linia obrony sprzedającego.

Czy po zwrocie samochodu może mi w jakiś sposób zaszkodzić z tego tytułu?

Sprzedający nie może Panu zaszkodzić z tego tytułu, że korzysta Pan ze swojego ustawowego uprawnienia jakim jest rękojmia za wady.

Co w przypadku gdy w te dwa, trzy tygodnie po zakupie zostaną znalezione jeszcze jakieś wady samochodu niezbyt tanie w naprawie np. zaniki w światłach ksenonowych, pompa wspomagania?

Zgodnie z art. 568 kodeksu cywilnego sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. W związku z powyższym może Pan zgłaszać sprzedającemu istotne wady wykryte w ciągu dwóch lat od zakupu samochodu.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.