Koszty remontów mieszkania przy podziale spadku

19-12-2017
Kategoria: Prawo Spadkowe

Po przyjęciu spadku po zmarłej mamie w dziedziczeniu ustawowym siostra zagarnęła cały majątek i nie chce przekazać mi należnej części spadku. Tłumaczy się kosztami remontu. Chce koszty płytek policzyć po dzisiejszej stawce. Ponadto oczyściła mamy konto jeszcze przed śmiercią z pełnomocnictwem mamy. Ponieważ mieszkam daleko nie miałam dojścia do mieszkania mamy i ustalenia mienia spadkowego. Siostra oczyściła mieszkanie, wynajęła je i czerpie korzyści a mnie nalicza koszty remontów. Jak mam dochodzić swoich roszczeń? Chciałam zażądać po prostu połowy wartości mienia które da się wyliczyć jak wartość konta do chwili zgonu i wartość mieszkania ale nie wiem czy jest to możliwe . Nie wiem też czy siostra ma prawo naliczać mi koszt remontów. Nadmieniam iż ja również przez ten okres zajmowałam się mamą czy jeżdżąc do niej lub zabierając ją do siebie na dłuższe miesięczne i kilkumiesięczne pobyty gdyż mama była po udarze.

Siostra ma obowiązek podzielić się z Panią jako współwłaścicielem nieruchomości korzyściami uzyskanymi z najmu mieszkania. Zgodnie bowiem z art. 207 kodeksu pracy pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów.

Natomiast jeśli chciałaby Pani uzyskać spłatę mieszkania oraz zwrot połowy oszczędności które przed śmiercią przywłaszczyła sobie Pani siostra, powinna Pani w Sądzie Rejonowym Wydziale Cywilnym złożyć wniosek o dział spadku.

We wniosku o dział spadku powinna Pani powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza, jak również podać, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli spis inwentarza nie został sporządzony, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu. W wypadku gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy.

Jeżeli stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło i nie został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wyda sąd w toku postępowania działowego.

W toku postępowania działowego  będziecie Panie jako spadkobiercy zobowiązane podać sądowi swój wiek, zawód, stan rodzinny oraz dane co do swych zarobków i majątku, a także zarobków i majątku małżonka. Pani oraz siostra będziecie musiały również wyjaśnić, w jaki sposób korzystałyście ze spadku dotychczas, jak również podać inne okoliczności, które mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie, co każdy ze współspadkobierców ma otrzymać ze spadku.

Skład i wartość spadku ulegającego podziałowi ustala sąd. W postępowaniu działowym sąd może również rozstrzygać o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspad­kobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek na­kładów i spłaconych długów spadkowych.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.