Obowiązek pomalowania mieszkania przez najemcę

02-01-2018
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Witam mam pytanie gdyż wpłaciłam kaucję za mieszkanie, gdy się wyprowadziłam z mieszkania czekałam na zwrot kaucji więcej niż 30 dni jak to było w umowie przy czym jeszcze się upominałam o nią zwrot kaucji miał być do końca lipca kaucję dostałam dopiero teraz i to tylko część, zaś właścicielka wysłała mi kopię rachunku z rozliczenia za ogrzewanie za rok 2016 i pobrała sobie taż za ten rok rachunki prognozowe za ogrzewanie, za prąd i za gaz. Nie mam w ogóle kopi tych rachunków przy czym chce zauważyć ze wszystko było uregulowane przed opuszczeniem mieszkania przy czym mam pytanie jeśli chodzi o stan mieszkania okazało się że wszystko jest w porządku nie trzeba ścian malować a tym bardziej nic naprawiać a pani mi przysłała kosztorys odmalowania ścian według usług rynkowych czy ma obowiązek na moją prośbę przedstawić mi jakieś faktury za robotę czy tez paragony za zakup farb ? Chce tez zauważyć że jedyne jakie malowanie było to malowała sobie pani ściany po naszej interwencji gdzie była wilgoć i wyszła pleśń a to już było niezależne od nas i to z farb zakupionych jeszcze przed naszym wprowadzeniem się do mieszkania.

Wynajmująca lokal mieszkalny miała prawo zażądać od Pani zwrotów kosztów jakie poniosła tytułem pomalowania lokalu a w trakcie trwania umowy najmu jak i odnowienia lokalu po zakończeniu trwania umowy najmu lokalu.

Zgodnie bowiem z art. 681 kodeksu cywilnego, do drobnych nakładów, które obciążały Panią jako najemcę lokalu, należały w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Natomiast zgodnie z art. 6b. ust. 2. ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, do Pani jako najemcy należała naprawa i konserwacja:

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;
2) okien i drzwi;
3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;
5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;
6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;
7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;
8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;
9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Dodatkowo zgodnie z art. 6e. ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, po zakończeniu najmu i opróżnieniu lokalu była Pani zobowiązana odnowić lokal i dokonać w nim napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego

Nie  można się jednak zgodzić ze sposobem wyliczenia kosztów malowania i odnowienia jakiego dokonała właścicielka mieszkania. Muszą być to bowiem rzeczywiste koszty jakie poniosła w związku z malowaniem mieszkania. Ponadto wynajmująca ma obowiązek udowodnić wysokość tych kosztów przedstawiając rachunki lub faktury. Zgodnie bowiem z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Powinna Pani zatem wezwać wynajmującą na podstawie art. 6 kodeksu cywilnego do udowodnienia kosztów jakie Poniosła w związku z malowaniem poprzez przedstawienie stosownych rachunków i faktur.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

Forum prawne

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt