Zasady przeprowadzania przesłuchania przez policję.

23-01-2018
Kategoria: Prawo Karne

Witam. Mam pytanie dotyczące zasad przesłuchiwania przez policję. Czy podczas przesłuchania przez policję w sprawie wykroczenia drogowego, policja ma prawo pytać mnie o moje dochody, stan majątkowy, stan zdrowia? Odmówiłem udzielenia informacji na te pytania ponieważ uważam, że takie pytania naruszają moje dobra osobiste i nie mają nic wspólnego z wykroczeniem drogowym a służą jedynie zbieraniu informacji dla ciekawości Policji. Mam w związku z tym następujące pytania. Czy mogę za to zostać ukarany i jak się przed tym bronić? Czy te same informacje muszę udzielić potem w sądzie czy też mogę odmówić bez narażania się na kary? Czy można się skutecznie powołać na art. 183 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego?

W czasie przesłuchania przez policję w sprawie wykroczenia drogowego policja nie ma prawa pytać Pana o dochody, stan majątkowy czy też stan zdrowia, są to bowiem okoliczności które nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. Natomiast zgodnie z art. 171 § 6 uchyleniu podlegają pytania nie mające znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy jak również pytania nieistotne. Pytanie dotyczące stanu majątku czy też stanu Pana zdrowia są pytaniami które bez wątpienia nie mają znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.

Osoby zainteresowane uzyskaniem odpowiedzi na pytania prawne informujemy, że na naszej stronie dostępne są również porady prawne przez telefon z zakresu prawa karnego.

Nie powinien być Pan za to ukarany, natomiast jeśli się tak stanie powinien Pan powołać się na art. 171 § 6 kodeksu postępowania karnego, że pytanie  nie miało znaczenia dla wyjaśnienia sprawy zarzucanego Panu wykroczenia drogowego.

Należy odpowiedzieć na pytanie sądu dotyczące stanu Pana zdrowia czy też majątku, dlatego, że ma to znaczenie dla ustalenia wysokości grzywny. Zgodnie z art. 24. § 3 kodeksu wykroczeń wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Konsekwencją odmowy może być ukaranie karą grzywny.

Jeżeli udzielenie odpowiedzi na pytanie organu przesłuchującego mogłoby Pana lub osobę dla Pana  najbliższą narazić na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, może Pan odmówić odpowiedzi na pytanie. Jednak jeśli tak nie jest lepiej powołać się na art. 171 § 6 kodeksu postępowania karnego.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.