Zawarcie małżeństwa przez osobę niepełnoletnią

12-02-2015
Kategoria: Prawo Rodzinne

Polskie prawo rodzinne zabrania zawierania związku małżeńskiego przez osobę niepełnoletnią. Istnieje jednak odstępstwo od tej zasady bowiem zgodnie z kodeksem rodzinnym z ważnych powodów Sąd opiekuńczy może wydać zezwolenie na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ma skończone lat szesnaście, natomiast z okoliczności wynika, że zawarcie związku małżeńskiego nie będzie sprzeczne z dobrem założonej rodziny. Ważnym powodem na zawarcie małżeństwa przez nieletnią jest przede wszystkim jej ciąża. Sąd jednak bada nie tylko zaistnienie ważnego powodu lecz również czy małżonkowie mają warunki bytowe na założenie rodziny oraz czy nieletnia zdaje sobie sprawę z powagi założenia rodziny. Należy również pamiętać, że mężczyzna nie może się starać o zgodę na zawarcie związku małżeńskiego przed ukończeniem pełnoletniości.

Każde z małżonków może żądać unieważnienia małżeństwa zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu. Nie można jednak unieważnić małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku, jeżeli małżonek przed wytoczeniem powództwa ten wiek osiągnął. Jeżeli kobieta zaszła w ciążę, jej mąż nie może również żądać unieważnienia małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku. Powództwo o unieważnienie oraz ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa może wytoczyć także prokurator. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa rodzinnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt