Zasiedzenie części nieruchomości sąsiedniej położonej pod budynkami

06-03-2018
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Witam, mam następujące pytanie: W 2008 roku odziedziczyłem po rodzicach 2 działki budowlane. Na jednej z nich znajduje się stodoła i budynek gospodarczy, garaż oraz wiata. Stodołę wraz z budynkiem kupił od sąsiada mój dziadek w roku 1955 (posiadam akt notarialny, nie wiem czemu wtedy nie zmienili przebiegu granic na mapach geodezyjnych). Od tamtego czasu użytkuje te budynki moja rodzina-dbamy o działkę, remontujemy budynki) najpierw dziadek, później w latach 1955-2008 mój ojciec (posiadam akt notarialny przekazania gospodarstwa), który w latach osiemdziesiątych zbudował garaż i wiatę a następnie od roku 2008 ja (posiadam akt notarialny gdzie moja matka i siostra zrzekają się swoich części spadku na moją osobę i tym samym staje się jedynym właścicielem działki. W tym roku okazało się, że stodoła i 2/3 budynku gospodarczego oraz pas ziemi o szerokości 2 metrów stoi na działce należącej do 1 sąsiada. 1/3 budynku gospodarczego, garaż i wiata wraz z pasem ziemi o szerokości 2 metrów znajduje się na działce innego sąsiada. Sąsiedzi wezwali geodetę i poinformowali mnie, że zamierzają zabrać swoją własność. Jedni sąsiedzi ci, na których stoi stodoła i 2/3 budynku gospodarczego oświadczyli, że nie wnoszą żadnych roszczeń i oni zrzekną się tej części działki dla mnie (wiedzą, że tą część działki sprzedał ich dziadek dla mojego). Natomiast drudzy sąsiedzi nie chcą o tym słyszeć. Oni kupili swoją działkę w 1988-1999 roku i nie protestowali ani nie zgłaszali nigdy żadnych uwag co do przebiegu granicy. Nadmieniam, że moja działka na mapach geodezyjnych ma pow. 10 arów, tak jest zapisane w księdze wieczystej i tak był naliczany podatek, natomiast w rzeczywistości pow. działki wraz z budynkami jest większa. Z tego co wiem mój dziadek i ojciec zdawali sobie sprawę z tej sytuacji, ja dowiedziałem się dopiero w roku 2008 ale moja sytuacja materialna nie pozwalała mi na sprostowanie granic.  Moje pytanie brzmi czy warto złożyć wniosek o zasiedzenie nieruchomości i jakie mam szansę na wygranie sprawy?

W świetle opisanej przez Pana sprawy w naszej ocenie spełnia Pan przesłanki umożliwiające zasiedzenie nieruchomości. W związku z powyższym są podstawy do złożenie wniosku o zasiedzenie nieruchomości.

Podstawą nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia jest łączne spełnienie dwóch przesłanek. Pierwszą przesłanką jest posiadanie nieruchomości nieprzerwanie jako posiadacz samoistny. Natomiast drugą przesłanką jest okres posiadania który w przypadku złej wiary posiadacza wynosi 30 lat, natomiast w przypadku dobrej wiary posiadacza wynosi 20 lat nieprzerwanego posiadania..

Posiadacz samoistny to osoba która włada nieruchomością jak właściciel. Fakt ten powinien być potwierdzony przez świadków oraz dowody z dokumentów w postaci potwierdzeń zapłaty podatku od nieruchomości. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego  – Izba Cywilna z dnia 01-12-2011, sygn. akt I CSK 102/11 Stwierdzenie wykazania przez wnioskodawcę przesłanek przewidzianych art. 172 KC, w odniesieniu do nieprzerwanego posiadania nieruchomości przez wymagany okres, wymaga wnikliwego rozważenia wszystkich okoliczności, podnoszonych przez wszystkich uczestników, które dawałyby podstawy do odjęcia własności przeciwnikowi wniosku. Niezależnie od tego, rodzaj żądania i charakter postępowania w sprawie o zasiedzenie zezwalały, a nawet nakazywały, sądowi podejmowanie inicjatywy dowodowej z urzędu.

W Pana przypadku mamy do czynienia ze złą wiarą, zatem będzie potrzebny do zasiedzenia trzydziestoletni okres samoistnego posiadania. Pan jest samoistnym posiadaczem od 2008 roku jednak będzie Pan mógł doliczyć okres samoistnego posiadania swojego ojca. Zgodnie bowiem z art. 176 kodeksu cywilnego, jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.

Podsumowując zatem, w naszej ocenie spełnia Pan przesłanki umożliwiające zasiedzenie nieruchomości. W związku z powyższym są podstawy do złożenie wniosku o zasiedzenie nieruchomości.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.