Przesłanki popełnienia przestępstwa oszustwa

08-03-2018
Kategoria: Prawo Karne

Niecałe trzy lata temu pracując w Anglii, pojechałam na urlop do Polski. Podczas tego urlopu kolega, którego poznałam właśnie w Anglii poprosił mnie bym podpisała umowę na siebie, wzięła dekoder ze sobą z powrotem i wszystko mu przekazała. Umówiliśmy się, że ja będę płacić raty, a on mi pieniądze miał przekazywać "do ręki". Przez pół roku wszystko było ok, później zaczęły się problemy. Jego dług na dzień dzisiejszy wynosi 3000 zł. W tamtym roku w kwietniu spotkaliśmy się w Oświęcimiu, by oddać dekoder w punkcie po zakończonej umowie. Miał ze sobą przynieść pieniądze jednak usłyszałam tylko, że nie ma takiej kwoty i będzie mi oddawał w ratach. Niestety nie otrzymałam ani grosza do dnia dzisiejszego. Niedawno zaczęło się tłumaczenie, że on niczego ze mną nie podpisywał i żebym przestała go straszyć prawnikami czy policją. Dodam, że podczas rozmowy telefonicznej w punkcie, był ze mną mój tata, który wszystko słyszał. Dołączam screeny rozmów. No i niestety posiadam tylko jego imię, nazwisko, miasto w którym mieszka oraz datę urodzenia. I teraz moje pytanie - czy jestem w stanie odzyskać pieniądze drogą prawną? Czy będą mi Państwo w stanie pomóc? Nie sądzę, by dogadywanie się z nim coś pomogło.

Najskuteczniejszym sposobem na odzyskanie pieniędzy jest zgłoszenie sprawy na prokuraturę lub policję. Przede wszystkim organy ścigania pozyskają adres zamieszkania Pani znajomego co da Pani możliwość dochodzenia swoich praw również na drodze cywilnoprawnej. Ponadto sprawca w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej będzie musiał naprawić szkodę poprzez zwrot pieniędzy które jest Pani winien. Dowody które Pani posiada w postaci screenów rozmów są wystarczające do pociągnięcia Pani znajomego do odpowiedzialności karnej.

Oszustwo jest przestępstwem zdefiniowanym przez art. 286 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z treść powołanego przepisu wynika, że aby doszło do popełnienia przestępstwa oszustwa musi być spełnionych łącznie szereg przesłanek.

Przede wszystkim osoba pokrzywdzona musi być doprowadzona do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Warto przy tym zaznaczyć, że nie musi być to mienie którego właścicielem jest osoba pokrzywdzona. Została Pani bez wątpienia doprowadzona do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, bowiem znajomy nie płacąc swojego zobowiązania doprowadził do zadłużenia które obciąża wyłącznie Panią. Drugą przesłanką jaka musi być spełniona jest wprowadzenie pokrzywdzonego w błąd albo wyzyskanie błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Ten warunek również został w Pani przypadku spełniony bowiem znajomy obiecał Pani, że będzie płacił zobowiązania wynikające z umowy, co się jednak nie stało. Została Pani zatem wprowadzona w błąd. Ostatnią przesłanką jaka musi być spełniona do uznania działania sprawcy za oszustwo to zamiar osiągnięcia korzyści majątkowej. Pani znajomy działał bez wątpienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, o czym świadczy chociażby fakt, że mimo swojego wcześniejszego zobowiązania aktualnie twierdzi, iż nie podpisywał z Panią żadnej umowy.

W związku z powyższym przede wszystkim powinna Pani zgłosić sprawę na policję lub na prokuraturę. Natomiast jeśli organy ścigania nie pomogą Pani odzyskać pieniędzy złożyć w Sądzie Rejonowym Wydziale Cywilnym pozew o zapłatę.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.