Czas na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

02-07-2018
Kategoria: Prawo Spadkowe

Śmierć bliskiej osoby często łączy się z koniecznością odrzucenia spadku po zmarłym. Dzieje się tak gdy spadkobierca pozostawia po sobie wyłącznie długi lub gdy długi spadkobiercy przewyższają jego majątek. W przypadku gdy spadek musi odrzucić osoba pełnoletnia sprawa jest oczywista. Należy umówić się na wizytę u notariusza aby ten sporządził oświadczenie o odrzuceniu spadku lub udać się samemu do Sądu i złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Sprawy jednak komplikują się gdy spadek ma odrzucić osoba niepełnoletnia która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych. Osoba tak sama nie może udać się do Sądu lub notariusza aby dokonać niezbędnych formalności bowiem za osobę niepełnoletnią czynności prawnych mogą dokonywać wyłącznie ich przedstawiciele ustawowi. W większości przypadków przedstawicielami ustawowymi osób niepełnoletnich są ich rodzice.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice mają prawo i obowiązek w sposób należyty opiekować się majątkiem swoich dzieci. Jednak na dokonanie czynności która przekracza zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka rodzice potrzebują zgody sądu rodzinnego. Odrzucenie spadku w imieniu dziecka jest bez wątpienia czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dzieci. Powyższy fakt wynika również z uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2018 r. zgodnie z którą złożenie przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.

Najbardziej kłopotliwy w procedurze odrzucania spadku w imieniu małoletniego jest krótki czas na dokonanie wszelkich formalności. Czas na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku to zaledwie sześć miesięcy od dnia w którym dowiedzieliśmy się o tytule swojego powołania.  W przypadku osób małoletnich dotychczas musieliśmy w tym okresie uzyskać dodatkowo zgodę sądu na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Aktualnie oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego może złożyć również po upływie sześciu miesięcy. Jednak musimy to zrobić niezwłocznie po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego. Zgodnie bowiem z uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2018 r. termin przewidziany w art. 1015 § 1 k.c. nie może się skończyć przed prawomocnym zakończeniem postępowania o zezwolenie na złożenie przez małoletniego spadkobiercę oświadczenia o odrzuceniu spadku. Po prawomocnym zakończeniu tego postępowania oświadczenie małoletniego powinno być złożone niezwłocznie, chyba że termin ten jeszcze nie upłynął.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.