Zasady sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej

13-07-2018
Kategoria: Prawo Finansowe

Nie spłacanie kredytów bankowych może zakończyć się koniecznością sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji komorniczej. Sprzedaż nieruchomości na licytacji jest często bardzo niekorzystna dla dłużnika bowiem mieszkanie jest sprzedawane poniżej swojej wartości. Sama procedura sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji jest dość złożona i składa się na nią kilka elementów. W pierwszej kolejności komornik zawiadamia sąd przy którym działa o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Następnie komornik wzywa dłużnika aby ten spłacił zadłużenie w terminie dwóch tygodni. Natomiast gdy dłużnik mimo wezwania komornika nie spłaci zadłużenia w terminie dwóch tygodni, ten przystąpi do opisu i oszacowania. Wraz z przesłaniem dłużnikowi wezwania komornik występuje do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej z wnioskiem o dokonanie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości.

Sprzedaż zajętej nieruchomości może nastąpić wyłącznie w drodze licytacji komorniczej. Komornik wyznaczając termin licytacji musi natomiast pamiętać, aby ustalić ją nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania ani też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję. Licytacja musi się odbyć w obecności i pod nadzorem sędziego lub referendarza sądowego.

Jeżeli żadna z osób które uczestniczyły w pierwszej licytacji nie zgłosiły wniosku o przejęcie nieruchomości, komornik działając na wniosek wierzyciela może wyznaczyć druga licytację. Jednak na drugiej licytacji cena wywołania zmniejsza się do dwóch trzecich sumy oszacowania. Jest to najniższa cena za którą uczestnicy licytacji mogą nabyć sprzedawaną nieruchomość. W sytuacji gdy również na drugiej licytacji nie uda się sprzedać nieruchomości, wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi przysługuje prawo przejęcia nieruchomości na własność. Przejęcie to nie może jednak nastąpić za cenę mniejszą niż dwie trzecie części sumy oszacowania. W przypadku gdy wniosek o przejęcie złoży kilku wierzycieli, prawo nabycia nieruchomości będzie miał ten wierzyciel który zaproponuje wyższą cenę. Natomiast gdy ceny przejęcia będą równe pierwszeństwo ma ten wierzyciel którego należność jest większa. Jeśli żaden z wierzycieli nie zdecyduje się na przejęcie nieruchomości egzekucja jest umarzana natomiast kolejna egzekucja może być wszczęta dopiero po upływie sześciu miesięcy od poprzedniej licytacji.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.