Postawienie budynku na cudzym gruncie

26-06-2015
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Wybudowanie budynku na cudzym gruncie stwarza bardzo niekorzystną sytuację głównie dla właściciela budynku, bowiem zgodnie z jedną z naczelnych zasad prawa cywilnego budynek jako część składowa nieruchomości stanowi własność właściciela gruntu. W sytuacji, gdy wybudowany na cudzym gruncie budynek stanowi wartość znacznie przewyższającą wartość zajętej na ten cel działki samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Pamiętać jednak należy, że z żądaniem takim może wystąpić jedynie właściciel budynku, który jest jednocześnie samoistnym posiadaczem gruntu w dobrej wierze.

Należy mieć również na uwadze, że w sytuacji, gdy kilka osób prowadzi wspólną inwestycję na cudzym gruncie, to skorzystanie przez nich z prawa polegającego na żądaniu przeniesienia na nich prawa do nieruchomości w postaci ułamkowej wymaga wykazania, że takie łączne współposiadanie gruntu miało charakter jednolity tzn., że każdej z osób władającej rzeczą towarzyszyła wola wykonywania władztwa odpowiadającego treścią prawu własności. Tak bowiem stwierdził Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń. W innym orzeczeniu Sąd Najwyższy uznał natomiast, że dopuszczalne jest wystąpienie przez jednego małżonka w czasie trwania wspólności ustawowej z żądaniem przeniesienia na jego rzecz udziału we własności gruntu, stanowiącego majątek odrębny drugiego małżonka, zabudowanego budynkiem mieszkalnym przed zawarciem małżeństwa w wyniku nakładów obojga małżonków, dokonanych w czasie pozostawania w konkubinacie. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa nieruchomości uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt