Warunki jakie należy spełnić aby zostać rodziną zastępczą

20-07-2018
Kategoria: Prawo Rodzinne

Piecza zastępcza nad małoletnim dzieckiem może być sprawowana w dwóch formach. Pierwszą formą sprawowania pieczy zastępczej jest rodzina zastępcza która może być spokrewniona, niezawodowa lub zawodowa. Natomiast drugą formą sprawowania rodzinnej pieczy zastępczej jest rodzinny dom dziecka.

Zarówno w przypadku zawodowej jak i niezawodowej rodziny zastępczej aby sprawować pieczę nad małoletnim dzieckiem musi być spełnionych szereg warunków. Przede wszystkim rodzina zastępcza musi swoją postawą dawać gwarancję właściwego sprawowania pieczy zastępczej. Ponadto osobom tym nie mogła być nigdy odebrana władza rodzicielska, jak również nie mogła im być ograniczona ani zawieszona władza rodzicielska. W przypadku gdy w stosunku do osoby która chce zostać rodziną zastępczą został wydany tytuł egzekucyjny w sprawie o alimenty, obowiązek alimentacyjny musi być wypełniany terminowo.

Osoba starająca się o powierzenie jej funkcji rodziny zastępczej musi również przedstawić zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz opinię o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym.

Kolejnymi warunkami jakie muszą być spełnione przez osobę chcącą pełnić funkcję rodziny zastępczej jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz przebywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo ważne jest również zapewnienie odpowiednich warunków bytowych i mieszkaniowych które umożliwią dziecku prawidłowy rozwój. Natomiast w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jeden członek rodziny musi posiadać stałe źródło dochodu. Rodziną zastępczą nie może zostać osoba w stosunku do której zastał wydana prawomocny wyrok za umyślne przestępstwo.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.