Obowiązki jakie ciążą na organizatorze imprezy masowej

02-08-2018
Kategoria: Prawo Cywilne

Z roku na rok organizowanych jest coraz więcej imprez masowych. Szczególne nasilenie tego typu imprez ma miejsce w okresie letnim. Organizatorzy muszą jednak pamiętać, że zorganizowanie tego typu imprezy jest nie lada wyzwaniem i pociąga za sobą szereg obowiązków. Impreza masowa powinna być bowiem zorganizowana z zachowaniem wszelkich wymogów prawa budowlanego, prawa sanitarnego oraz przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Natomiast osobą koordynującą pracą tych służb powinien być kierownik do spraw bezpieczeństwa.

Nad całym wydarzeniem czuwać muszą służby medyczne gotowe do tego, aby móc zareagować w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia uczestników imprezy masowej. Każda impreza masowa powinna mieć również swoje zaplecze higieniczno-sanitarne jak również pomieszczenie dla służb kierujących zabezpieczeniem imprezy masowej. Ponadto powinna być wyznaczona droga ewakuacyjna oraz droga którą będą mogły przejechać służby ratownicze oraz policja. Należy również udostępnić służbom ratowniczym i gaśniczym sprzęt przy pomocy którego będą mogły wypełniać swoje zadania.

Bardzo ważnym czynnikiem przyczyniającym się do zwiększenia bezpieczeństwa na imprezie masowej jest obecność służb porządkowych. Dlatego też ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych nakazuje, aby w tego typu wydarzeniach uczestniczyły  służby porządkowe oraz służby informacyjne. Jeżeli nie mamy do czynienia z imprezą masową podwyższonego ryzyka, na 300 osób uczestniczących w imprezie powinno przypadać nie mniej niż 10 członków służb porządkowych oraz informacyjnych. Przy czym na każde kolejne 100 osób powinien przypadać jeden dodatkowy pracownik służb porządkowych lub informacyjnych. Natomiast jeśli mamy do czynienia z imprezą masową podwyższonego ryzyka, na 200 osób uczestniczących w imprezie powinno przypadać nie mniej niż 15 członków służb porządkowych oraz informacyjnych. Przy czym na każde kolejne 100 osób powinno przypadać dodatkowo dwóch pracowników służb porządkowych lub informacyjnych.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.