Kara grożąca za narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia

09-08-2018
Kategoria: Prawo Karne

Sprawa jest następująca, oddałem quada do serwisu na wymianę opon oraz sprawdzenie przedniego hamulca, ponieważ hamulec delikatnie odbijał lecz normalnie działał!, jeździłem tak od zeszłego sezonu i nie było żadnego problemu. Ale gdy przyszedłem po odbiór quada, mechanik stwierdził, że lewa przednia tarcza jest "zwichrowana" tzn. bije na boki, dźwignął quada zakręcił przednim kołem i tarcza chodziła jak koło starego roweru. Co ciekawe tydzień wcześniej byłem na serwisie i tego nie było. Odebrałem quada i pojechałem, coś mnie tknęło i jechałem bardzo powoli. Okazało się że quad nie ma podstawowego hamulca i gdybym się rozpędził tym quadem to na najbliższym skrzyżowaniu stracił bym zdrowie lub nawet życie. Nie wiedząc co o tym wszystkim myśleć wróciłem na warsztat. Mechanik przyznał się że faktycznie jakoś musiała mu się ta tarcza skrzywić więc zaczął ją prostować metrowym kluczem francuskim. Po dość długim czasie udało mu się ją tak wyprostować, że mogłem jakoś wyjechać z garażu. Na drugi dzień udałem się do właściciela warsztatu, ten jednak odbył już wcześniej rozmowę z mechanikiem który dokonywał wymiany opon i naprawy i ten się wyparł swojej winy. Czy mogę zgłosić zaniedbanie tego mechanika do prokuratury aby sprawa była z urzędu a nie cywilna? Jaka jest szansa wygrania tej sprawy w sądzie?

W opisanej przez Pana sprawie doszło do popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia o którym mowa w art. 160 kk. Zgodnie z tym przepisem kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Dlatego może Pan zgłosić tą sprawę na prokuraturę. Szanse na wygranie sprawy są duże.

Zgodnie z art. 160 kodeksu karnego przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia uzależnione popełnione jest w momencie gdy sprawca stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo. W związku z powyższym już samo stworzenia takiego zagrożenia może spotkać się z odpowiedzialnością karną osoby która doprowadziła do takiego stanu rzeczy. Dopuszczenie przez mechanika naprawiającego quada do tego, aby kierowca wyjechał z zakładu mechanicznego quadem z uszkodzoną tarczą od hamulca bez możliwości skutecznego hamowania, jest bez wątpienia narażeniem na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Stworzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa narażenia drugiej osoby na utratę życia bądź zdrowia jest stanem stopniowalnym. Można zatem kogoś narazić na niebezpieczeństwo w stopniu niższym lub wyższy, bardziej lub mniej prawdopodobnym. W pewnych sytuacjach może być nawet niemalże pewni, że taki skutek by nastąpił. Jednakże zarówno niski stopień stworzenia niebezpieczeństwa utraty życia lub zdrowia jak i wysoki graniczący wręcz z pewnością stopień stworzenia takiego niebezpieczeństwa, powoduje karalność osoby która do tego doprowadziła. Natomiast to w jakim stopniu istniało zagrożenie utraty zdrowia lub życia wpływa jedynie na społeczną szkodliwość czynu oraz co za tym idzie surowość wymierzonej przez wymiar sprawiedliwości kary. W związku z powyższym to w jakim stopniu był Pan narażony na utratę życia bądź zdrowia nie wpływa na wyłączenie karalności a jedynie może wpłynąć na wymiar kary.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.