Wysokość zachowku należnego dzieciom spadkodawcy

10-08-2018
Kategoria: Prawo Spadkowe

Moi rodzice przepisali w formie darowizny działkę w 2017 r. mojemu synowi czyli wnukowi. W 2018 r. zmarł tata (dziadek), babcia żyje. Rodzice mieli 4 dzieci, ja, 2 siostry i brat , który zmarł w 2015 r. Jego dwie córki domagają się zachowku (27lat, 15lat). W jakiej wysokości mój syn czyli wnuczek musi wypłacić zachowek dla każdej z nich po zmarłym dziadku i potem po śmierci babci. Wartość działki 25 000zł.

Wysokość zachowku zależy od wartości udziału spadkowego osoby uprawnionej do zachowku oraz od tego czy osoba uprawniona do zachowku jest trwale niezdolna do pracy. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni, zachowek będzie przysługiwał w wysokości dwóch trzecich wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych zaś wypadkach zachowek będzie przysługiwał w wysokości połowy wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym.

W związku z powyższym, aby wyliczyć wysokość zachowku należy przede wszystkim obliczyć udział spadkowy należny spadkobiercom występującym z roszczeniem o zapłatę zachowku.

Ponieważ działka stanowił wspólność małżeńską do masy spadkowej wchodzi tylko połowa działki, natomiast druga połowa stanowi własność babci. Podstawą wyliczenia udziału spadkowego jest zatem tylko 12 500 zł.

Zgodnie z art. 931. Kodeksu cywilnego spadkobiercy ustawowi powoływani w pierwszej kolejności w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Zatem ustawowo babcia miała by prawo do ¼ z 12 500 zł czyli do 3 125 zł. Pozostała część czyli 9 375 zł podlegała by podziałowi na cztery części na każdego z dzieci. Zatem każde z dzieci miałoby prawo do 9375 zł. / 4 = 2343,75 zł. Zatem kwota 2345,75 zł. jest to kwota która ustawowo należała by się córkom zmarłego brata do podziału po połowie. Każda z córek zmarłego brata miałaby prawo ustawowo do ½ z kwoty 2345,75 zł. czyli 1172,875 zł.

Kwota 1172,875 zł jest dopiero wartością udziału spadkowego który ustawowo należałby się każdej z córek zmarłego brata. Natomiast wysokość zachowku jest połowa wartości udziału spadkowego w przypadku pełnoletniej córki czyli 586,43 zł oraz 2/3 wartości udziału spadkowego w przypadku niepełnoletniej córki czyli 781,91 zł.

Podsumowując po śmierci dziadka pełnoletnia córka zmarłego brata ma prawo do kwoty 586,43 zł zachowku natomiast niepełnoletnia córka zmarłego brata ma prawo do kwoty 781,91 zł zachowku.

Po śmierci babci wartość udziału spadkowego wynosiłby 1562,5 wysokość zachowku jest połowa wartości udziału spadkowego w przypadku pełnoletniej córki czyli 781,25 zł oraz 2/3 wartości udziału spadkowego w przypadku niepełnoletniej córki czyli 1041,66 zł.

Podsumowując po śmierci babci pełnoletnia córka zmarłego brata ma prawo do kwoty 781,25 zł zachowku natomiast niepełnoletnia córka zmarłego brata ma prawo do kwoty 1041,66 zł zachowku.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.