Sposoby podziału mieszkania po rozwodzie

24-08-2018
Kategoria: Prawo Rodzinne

W 2015 roku rozwiodłam się i wyjechałam za granicę, w Warszawie mam własnościowe mieszkanie na spółkę z ex mężem. Problem jest w tym, iż od trzech lat ex nie płaci żadnych rachunków. Sąd orzekł wspólne utrzymywanie tego gospodarstwa domowego, gdyż jest to wspólną własnością. Od trzech lat ja opłacam wszystko gaz ,światło ,woda itp. Spłaciłam sama, też zaciągnięty kredyt, który był wzięty w czasie małżeństwa na założenie centralnego ogrzewania gazowego Posiadam wszystkie wyciągi bankowe z mojego konta . On uchyla się od pracy by nie płacić jest alkoholikiem, jeśli zarobi na czarno to wszystko przepija. W mieszkaniu tym mieszka mój pełnoletni syn i dlatego to wszystko utrzymuję. Od 2 lat nie otrzymałam , alimentów które też zostały zasądzone przez sąd. Jestem co miesiąc w Polsce aby zrobić mojemu synowi zakupy i zabezpieczyć w środki żywieniowe , przesyłam mojemu synowi na konto środki pieniężne na życie (posiadam wyciągi) mój ex ,wykorzystuje sytuację , żywi się z moich zakupów przeznaczonych dla syna. Robi mi na złość nastawiając pięć gazowy na 24 st. otwierając przy tym okna, i mówi do syna matka zapłaci. Rozwiodłam się gdyż w domu były nieustannie awantury i pijackie imprezy, policja była wzywana nagminnie, moim błędem było to iż, podałam o rozwód bez orzekania o winie(potem nie chciał wyrazić zgody na zabranie syna za granicę, ale i też go przekonał by z nim został ,w świetle prawa syn miał 16 lat i mógł sam decydować gdzie chce mieszkać). Chcąc uwolnić się jak najszybciej o tego człowieka postanowiłam wyjechać za granicę, na miejscu nie dałby mi żyć.  Teraz nie ma się na kim wyżywać to robi to mojemu synowi, dawałam ex już wiele razy szansę, ale to nic nie pomaga jest gorzej i gorzej. Ma już długi w banku, grożą mu zajęciem komorniczym ,ale on sobie nic z tego nie robi. Bardzo proszę o poradę jak mogę to wszystko załatwić, do jakiego sądu skierować sprawę.

Najlepszym rozwiązaniem dla Pani będzie złożenie wniosku o podział mieszkania w taki sposób, aby mieszkanie stało się Pani własnością z obowiązkiem spłaty byłego męża. Natomiast, żeby na poczet spłaty zostały zaliczone nakłady jakie Pani włożyła w utrzymanie wspólnego mieszkania po rozwodzie.

Mieszkanie po rozwodzie można podzielić na trzy sposoby. Nie ma znaczenia, która ze stron jest winna rozwodu bądź separacji.

Majątek można podzielić na dwie części jednak w przypadku mieszkania będzie to niemożliwe. Nie da się bowiem fizycznie z jednego mieszkania wyodrębnić dwóch oddzielnych mieszkań, chyba że jest to mieszkanie dwupoziomowe. Fizyczny podział nieruchomości sprawdza się wyłącznie w przypadku domów wielorodzinnych.

Kolejnym sposobem podziału Państwa mieszkania będzie przeniesienie własności mieszkania na jednego z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka. Biorąc pod uwagę fakt, że utrzymuje Pani mieszkającego w Polsce syna jest to dobre rozwiązanie w tym konkretnym przypadku. Podział mieszkania poprzez przyznanie własności jednemu małżonkowi z obowiązkiem spłaty drugiego może nastąpić na dwa sposoby. W przypadku porozumienia co do wysokości spłaty można to zrobić w formie aktu notarialnego. Natomiast w przypadku braku porozumienia pomiędzy byłymi małżonkami konieczne będzie złożenie w sądzie rejonowym wydziale cywilnym pozwu o podział majątku wspólnego.

Trzecim sposobem podziału majątku jest jego sprzedaż i podział uzyskanej z tego tytułu kwoty. Ten sposób podziału majątku wspólnego należy jednak zastosować gdy nie dojdziecie Państwo do porozumienia w sprawie mieszkania.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.