Podział masy spadkowej po śmierci męża

28-08-2018
Kategoria: Prawo Spadkowe

Mąż rok przed śmiercią ustanowił dla mnie darowiznę z ustanowieniem służebności mieszkania. Swojej córce w 2 ratach za potwierdzeniem jej podpisu przekazał 50 000 zł. Pozostał samochód Toyota Yaris wersja podstawowa bez klimatyzacji warty 15000 zł. Zaproponowałam męża córce nie 1/4 wartości a połowę tej sumy. Oszczędności jakie mieliśmy zostały wydane na dopłatę do pogrzebu oraz nagrobek. Spłacam także raty w banku. Niestety mimo mojej propozycji odmawia odpowiedzi. Nie ma więcej spadkobierców.

Jeśli córka Pani zmarłego męża nie kontaktuje się w sprawie podziału samochodu jedynym rozwiązaniem, aby rozstrzygnąć tą kwestię jest złożenie w Sądzie Rejonowym Wydziale Cywilnym wniosku o dział spadku. Sądowy dział spadku należy przeprowadzić w celu ostatecznego podziału i rozliczenia masy spadkowej pomiędzy Panią a córką Pani zmarłego męża oraz ustalenia w jaki sposób ma ten podział nastąpić. W toku postępowania o dział spadku nastąpi dokładne ustalenie wartości samochodu który wchodzi w skład masy spadkowej. Do masy spadkowej zostaną doliczone również otrzymane przez córkę darowizny.

Dział spadku możecie Państwo przeprowadzić również umownie. Jednak umowny dział spadku byłby możliwy gdyby udało się Pani skontaktować z córką zmarłego męża i ustaliły byście Panie zgodny sposób podziału należącego do masy spadkowej samochodu. W przypadku umownego działu spadku musi być jednak zgoda nie tylko co do samego faktu podziału lecz również co do sposobu podziału. Prawo cywilne przewiduje trzy główne formy podziały masy spadkowej. Jest to przejęcie własności przez jednego ze spadkobierców z obowiązkiem spłaty pozostałych, podział fizyczny oraz sprzedaż i podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży.

Wniosek o dział spadku musi Pani złożyć w Sądzie Rejonowym w Wydziale Cywilnym właściwym miejscowo według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego męża. Wniosek powinna Pani złożyć w tylu egzemplarzach, ile jest osób występujących we wniosku oraz jeden dodatkowy egzemplarz dla Sądu. Musi Pani również pamiętać o opłacie od wniosku o dział spadku która wynosi 500 zł, a jeżeli zawiera on zgody projekt działu należy uiścić opłatę w kwocie 300 zł. Jeżeli wniosek o dział spadku połączony będzie ze zniesieniem współwłasności opłata od wniosku wynosi 1.000 zł, natomiast jeśli wniosek będzie zawierał zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, należy wpłacić opłatę stałą w kwocie 600 zł.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.