Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę a zasady współżycia społecznego

30-08-2018
Kategoria: Prawo Pracy

Witam Problem polega na rozwiązaniu umowy o prace. Pracowałam 7 lat w księgowości z nienaganną opinią. Zostałam zwolniona z art 52 k.p. Napisałam odwołanie z możliwością rozwiązania za porozumieniem stron ale Dyrekcja odrzuciła moją prośbę przesyłając mi odpowiedź i świadectwo pracy , ponownie w dniu dzisiejszym odwołałam się od decyzji listownie do dyrekcji i związków zawodowych . Ogólnie mam 15 letni staż pracy, co dalej mam począć jak walczyć aby nie zaprzepaścić szans na podjęcie nowej pracy ale nowy pracodawca nie przyjmie mnie z takim świadectwem. Wiem Sąd Pracy i co dalej. Naprawdę potrzebuję porządnej i w pełni kompleksowej pomocy. Jestem u kresu załamania nerwowego,. Całe życie praca najważniejsza a tu taki niecelowy błąd, gafa, zarzuca mi się (naruszenie obowiązków pracowniczych). Jeśli potrzebne będą załączniki to proszę o info to prześlę. Czy jeśli dojdzie do sprawy w Sądzie Pracy to czy sama dam sobie radę i czy potrzebny adwokat. Ale podkreślam że to ostateczność. Czy decyzja w Sądzie zmienia stan rozwiązania umowy?

Jedynym rozwiązaniem w opisanej przez Panią sprawie jest odwołanie się do sądu pracy i powołanie się w odwołaniu na art. 5 kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 5 kodeksu cywilnego, nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Jest to klauzula generalna mająca zastosowanie również w prawie pracy. Jeśli ktoś korzysta ze swojego prawa jednak to działanie w danym konkretnym przypadku jest sprzeczne z zasadni współżycia społecznego nie korzysta on z ochrony prawnej. W związku z powyższym jeśli Pani pracodawca korzystając ze swojego prawa do zwolnienia dyscyplinarnego narusza zasady współżycia społecznego nie podlega on ochronie prawnej. Zwolnienie dyscyplinarne pracownika który ma wieloletni staż pracy u danego pracodawcy nawet jeśli jest uzasadnione może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Pozbawienie doświadczonego pracownika możliwości poszukiwania pracy jest w przypadku drobnych uchybień karę zbyt surową i nieadekwatną do danego przewinienia. Dlatego też działanie takie nie może korzystać z ochrony prawnej.

Istnieje szereg orzeczeń które potwierdzają, że zachowanie Pani pracodawcy mimo, że zgodne z prawem, jest bez wątpienia sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 15 lutego 2017 r., sygn. akt II CSK 236/16 słusznie stwierdził iż zgodnie z art. 5 k.c. nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Wykonywanie prawa podmiotowego w sposób sprzeczny z tymi kryteriami jest bezprawne i z tego względu nie korzysta z ochrony jurysdykcyjnej. Norma zawarta w tym przepisie ma charakter wyjątkowy i może być stosowana tylko po wykazaniu wyjątkowych okoliczności, w sytuacji, gdy w inny sposób nie można zabezpieczyć interesu osoby zagrożonej wykonaniem prawa podmiotowego przez inną osobę (zob. orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 17 października 1969 r., III CRN 310/69, OSNCP 1970, Nr 6, poz. 115) oraz w tych szczególnych przypadkach, w których wykorzystywanie uprawnień wynikających z przepisów prawa prowadziłoby do skutku nie aprobowanego w społeczeństwie ze względu na przyjętą w społeczeństwie zasadę współżycia społecznego.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.