Zasady podwyższania czynszu za wynajem lokalu mieszkalnego

31-08-2018
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Witam. Moje pytanie dotyczy podnoszenia czynszu w lokalu komunalnym od lat 50 którego jestem najemcą. W 2010 roku odzyskał je właściciel tzn. całą kamienicę wraz z lokatorami. Lokale są tylko z doprowadzeniem zimnej wody i ubikacja. Brak ogrzewania, gazu i ciepłej wody. Właściciel nie przeprowadza żadnych remontów. Obecnie czynsz płacimy 4 złotych za metr kwadratowy a chce podnieść na 7 złotych. Wedle prawa lokalowego lokale są nie pełno wartościowe, jak pytałam to takie lokale czynsz powinien wynosić 3,41 za metr. Mam bardzo niską emeryturę. Jestem w tym lokalu zameldowany od urodzenia od 1950 r. tu się urodziłem Jak się mogę bronić przed podwyżką czynszu i jakie mam prawo. Pozdrawiam i serdecznie dziękuję z góry.

Właściciel kamienicy w której wynajmujecie Państwo mieszkanie może dokonać podwyżki czynszu w dwóch przypadkach. Po pierwsze właściciel może dokonać podwyżki jeśli nie przekracza ona w skali roku średniorocznego wskaźnika wzrostu cen i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym. Podwyżkę czynszu możemy uznać za uzasadnioną w sytuacji gdy nie przekracza bądź jest równa inflacji . Natomiast gdy podwyżka jest wyższa od inflacji można ją uznać za uzasadnioną wyłącznie gdy właściciel udowodni że nie uzyskuje dochodów z czynszu na poziomie, który zapewnia mu pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu

Jeżeli zaproponowana przez właściciela kamienicy podwyżka będzie przekraczała 3% wartości odtworzeniowej w skali roku, wówczas możecie Państwo zażądać przedstawienia przez właściciela kamienicy na piśmie przyczyn podwyżki i jej kalkulacji. Jeżeli w ciągu 14 dni właściciel kamienicy tego nie zrobi, podwyżka jest nieważna. Wypada uznać, że taka sama konsekwencja powinna wystąpić w razie przedstawienia przez właściciela kamienicy np. niepełnej kalkulacji. Jeżeli właściciel kamienicy jednak spełni wszystkie obowiązki, wówczas możecie Państwo w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia, skierować do sądu pozwu o ustalenie, że podwyżka jest niezasadna bądź zasadna w innej wysokości.

Jeżeli podwyżka nie przekracza bądź nie następuje z poziomu 3% wartości odtworzeniowej lokalu, nie oznacza to, że nie możecie Państwo zakwestionować dokonanej podwyżki. Wówczas pozostaje wam mniej wygodna droga zwykłego postępowania sądowego, a więc wniesienie pozwu na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego z żądaniem ustalenia, że łączy strony stonek najmu o określonej treści, tu: czynsz wynosi tyle, co przed podwyżką bądź mniej, niż żąda wynajmujący. Musicie się jednak Państwo wtedy liczyć z poważnymi trudnościami dowodowymi. Przede wszystkim to na was, a nie na właścicielu kamienicy spoczywa ciężar dowodu, że podwyżka nie uwzględnia usprawiedliwionych potrzeb właściciela kamienicy, a jest ich przekroczeniem (nadużycie) (por. art. 8a ust. 5 pkt 2).

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.