Zasady przyznawania bonów szkoleniowych i stażowych

03-09-2018
Kategoria: Prawo Pracy

Młode osoby które poszukują pracy mogą liczyć na dodatkową pomoc w postaci bonów szkoleniowych i stażowych. Podstawowym warunkiem otrzymania bonu jest jednak odpowiedni wiek. Bon stażowy i szkoleniowy otrzymają bowiem wyłącznie bezrobotni do 30 roku życia. Idea przyznawania bonów szkoleniowych i stażowych wyłącznie osobom do 30 roku życia jest słuszna. Osoby w takim wieku dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową natomiast brak odpowiedniego doświadczenia znacznie utrudnia im możliwość znalezienia pracy. Natomiast dodatkowe szkolenia i staż sprawią że ci młodzi bezrobotni będą znacznie bardziej atrakcyjni dla pracodawców którzy poszukują pracowników. Nie jest bowiem tajemnicą, że znacznie większe szanse na znalezienie pracy mają pracownicy przeszkoleni oraz doświadczeni.

Bon szkoleniowy przyznawany jest przez starostę na wniosek bezrobotnego. Osoba starająca się o przyznanie bonu musi jednak przedstawić indywidulany plan działania oraz uprawdopodobnić że po przejściu szkolenia podejmie zatrudnienie lub otworzy własną działalność gospodarczą. Zadaniem starosty jest również określenie daty do której ważny jest bon szkoleniowy.. Maksymalną kwotą która może być przeznaczona na rzecz bezrobotnego jest równowartość przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu szkoleniowego. Bon szkoleniowy może być przede wszystkim przeznaczony na sfinansowanie jednego lub kilku szkoleń w tym kosztów kwalifikacyjnego kursu zawodowego i kursu nadającego uprawnienia zawodowe. Środki z bonu szkoleniowego mogą być również przeznaczone na niezbędne badania lekarskie lub psychologiczne oraz dojazd na szkolenie. Natomiast w sytuacji gdy szkolenie odbywa się poza miejscem zamieszkania z bonu szkoleniowego można również pokryć koszt zakwaterowania.

Oprócz bonu szkoleniowego bezrobotny w wieku do 30 roku życia może się również starać o przyznanie bonu stażowego. Bon stażowy przyznawany jest przez starostę na wniosek bezrobotnego. Natomiast środki otrzymane w formie bonu stażowego pokrywają koszty związane ze skierowaniem do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego. Czas trwania stażu wynosi 6 miesięcy natomiast po zakończeniu stażu pracodawca ma obowiązek zatrudnienia stażysty na kolejne 6 miesięcy. Pracodawcy który zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy otrzyma zaś premię w wysokości 1500 zł.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.