Dziedziczenie spadku przez rodziców i rodzeństwo zmarłego

20-07-2015
Kategoria: Prawo Spadkowe

W sytuacji gdy spadkodawca nie posiada dzieci w kręgu osób uprawnionych do dziedziczenia spadku znajdują się jego małżonek oraz rodzice. Udział spadkowy małżonka który dziedziczy w zbiegu z rodzicami wynosi połowę spadku, bowiem każde z rodziców jest uprawniony do jednej czwartej całości spadku. Z nieco odmienną sytuacją mamy do czynienia gdy ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, wtedy to udział spadkowy matki spadkodawcy, która dziedziczy w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku. W sytuacji gdy zmarły nie posiadał ani dzieci, ani małżonka spadek dziedziczą jego rodzice w częściach równych. W przypadku, gdy jedno z rodziców zmarło jeszcze przed otwarciem spadku, tą część spadku która by mu przypadała otrzyma rodzeństwo spadkodawcy w częściach równych. Natomiast gdy jedno z rodzeństwa zmarło przed otwarciem spadku pozostawiając swoje dzieci, spadek który by mu przypadał otrzymają jego zstępni.

Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy. Natomiast w braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa spadkowego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt