Odstąpienia od umowy pożyczki zawartej przez internet

05-09-2018
Kategoria: Prawo Finansowe

Konsumenci zawierają coraz więcej umów na odległość przy czym najbardziej popularnym miejscem zawierania umów jest oczywiście internet. Drogą internetową zawierane są również pożyczki bankowe. W chwili obecnej nawet duże polskie banki mają w swojej ofercie możliwość udzielenia pożyczki przez internet. Jest to niezwykle popularna forma udzielania pożyczek głównie ze względu na wygodę jaka wiąże się z możliwością uzyskania pożyczki tą drogą. Zaciąganie pożyczek drogą internetową wiąże się jednak również z wieloma zagrożeniami. Takim głównym zagrożeniem jest niedoinformowanie co do zasad udzielenia pożyczki oraz związanych z tym kosztów. Zawierając pożyczkę w placówce bankowej mamy natomiast kontakt z pracownikiem banku, który ma obowiązek poinformować nas jakie są zasady uzyskania pożyczki oraz jakie są związane z tym koszty.

Zaciągnięcie pożyczki drogą internetową daje nam jednak możliwość skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny. Zgodnie bowiem z ustawą o prawach konsumenta każdy konsument który zawarł na odległość umową o świadczenie usług finansowych, ma możliwość odstąpienia od tej umowy bez podawania przyczyny. W polskim porządku prawnym usługą finansową jest usługa świadczona przez podmiot działający w sektorze finansowym, która wiąże się z inwestowaniem bądź pozyskiwaniem środków pieniężnych. Usługą finansową są zatem na pewno również te związane z udzielaniem pożyczek bankowych.

Aby skutecznie odstąpić od umowy pożyczki zawartej na odległość, konsument musi złożyć w banku oświadczenie na piśmie w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy lub od dnia potwierdzenia informacji dotyczących zasad udzielenia pożyczki. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy pożyczki możemy również wysłać do naszego pożyczkodawcy drogą pocztową. Wtedy liczy się data złożenie listu w placówce pocztowej. Odstąpienie od umowy pożyczki skutkuje tym, że umowa taka uważana jest za niezawartą natomiast konsument zwolniony jest od wszelkich zobowiązań. Natomiast jeśli otrzymaliśmy już pożyczone pieniądze mamy obowiązek je zwrócić w terminie 30 dni od dnia odstąpienia od umowy. Często zawierając umowę pożyczki zawieramy z bankiem jednocześnie inne umowy takie jak otwarcie rachunku lub uruchomienie karty debetowej. Dalego warto pamiętać, że odstępując od umowy pożyczki zawartej na odległość odstępujemy jednocześnie od innych umów zawartych razem z umową pożyczki.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.