Zablokowanie sprzedaży nieruchomości z powodu alkoholizmu

17-09-2018
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Witam. Mam pytanie dotyczące jak się zabezpieczyć przed stratą spadku. Mamy ojca który nadużywa alkoholu, ma on gospodarstwo które dostał w spadku po swoich rodzicach, wiemy że była sprawa w sądzie o podział majątku po dziadkach i sąd podzielił na ojca i wujka a nasz ojciec swoją część podzieli na nas czyli na 2 dzieci. Tak nam przynajmniej powiedział my nie widzieliśmy żadnego pisma z sadu. Teraz ojciec pije, jest chory kilka razy trafił do szpitala, znika na kilka dni z domu, szuka się go wtedy ale najgorsze jest to że do niego przychodzi bez przerwy sąsiad żeby tą ziemie przepisał na niego, ojciec na razie się nie zgodził ale boimy się że któregoś dnia kiedy będzie pijany to da się namówić albo nie będzie wiedział co podpisuje, zostanie wykorzystany. Wiemy bo ojciec sam nam się przyznał o tym i że ten człowiek już był u niego z papierami do podpisania. My nie mieszkamy z ojcem ale często tam jesteśmy, mamy rodziny i nie mamy tak dużo czasu aby ciągle go pilnować. Zgłosiliśmy tego sąsiada na policję gdyż wyzwał siostry i do opieki, że jest taki natrętny i przedstawiliśmy sprawę. Mam pytanie co możemy zrobić aby ta ziemia i część tych zabudowań nie trafiła w niepowołane ręce, jak możemy się zabezpieczyć przed startą majątku którą zostawili dziadkowie. Ale też mam pytanie czy ja jako córka mam prawo lub czy mogę zajrzeć do księgi wieczystej żeby zobaczyć jak ten spadek jest podzielony. Bardzo proszę o pomoc, poradę co mamy robić bo jesteśmy bezsilni.

Jedynym sposobem aby odebrać Państwa ojca możliwość sprzedaży nieruchomości jest pozbawienie go zdolności do czynności prawnych poprzez całkowite ubezwłasnowolnienie. Ubezwłasnowolnić całkowicie można być nie tylko osobę która nie może kierować swoim postępowaniem z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego. Ubezwłasnowolnić można również z powodu innego rodzaju zaburzeń psychicznych, a w szczególności pijaństwa lub narkomanii. Jeśli dojdzie do ubezwłasnowolnienia całkowitego, Państwa ojciec będzie miał ustanowionego opiekuna, który będzie zarządzał jego majątkiem. Opiekuna wyznacza się  w pierwszej kolejności z pośród osób należących do najbliżej rodziny. Opiekun będzie miał możliwość dokonywać wyłącznie czynności które nie będą wykraczały poza zakres zwykłego zarządu. Natomiast wszelkie czynności wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem ojca będą wymagały wcześniejszej zgody sądu rodzinnego. Będziecie mieli Państwo zatem gwarancję, że nikt bezprawnie nie sprzeniewierzy majątku ojca.

Jeśli Państwa ojciec mimo ubezwłasnowolnienia podpisze akt sprzedaży nieruchomości będzie to czynność nieważna. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym czynność prawna dokonana przez osobę która nie ma zdolności do czynności prawnych jest nieważna. Państwa ojciec będzie mógł zawierać wyłącznie umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Wniosek o ubezwłasnowolnienie należy złożyć w Sądzie Okręgowym w Wydziale Cywilnym. Mogą to jednak zrobić wyłącznie małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz przedstawiciel ustawowy. Państwo jako dzieci osoby która ma być ubezwłasnowolniona możecie jak najbardziej złożyć taki wniosek. Jesteście bowiem krewnymi w linii prostej.

Szczegółowe informacje na temat zapisów w księdze wieczystej możecie Państwo uzyskać w elektronicznej ewidencji ksiąg wieczystych dostępnej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Po wpisaniu numeru księgi wieczystej będziecie mieli Państwo dostęp do odpisu księgi wieczystej. W odpisie tym będą się znajdowały wszelkie aktualne informacje dotyczące udziałów w przedmiotowej nieruchomości.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.