Prawo do kontaktów dziecka z dziadkami

21-09-2018
Kategoria: Prawo Rodzinne

Witam. Mam prośbę o udzielenie porady prawnej, ponieważ przeniosłam się wraz z córką do partnera do Krakowa. Babcia wniosła sprawę o widzenia z dzieckiem ( sprawa jest w toku) w Sądzie w Krakowie, jest wniosek o zabezpieczenie kontaktów babki z dzieckiem wizyty 4 razy w miesiącu w miejscu zamieszkania matki z dzieckiem, czy wobec tego bez przeszkód wizyty mogą odbywać się w Krakowie w naszym nowym miejscu zamieszkania. W ogóle powiem szczerze, że ta sprawa mi śmierdzi ponieważ babcia dostała widzenia aż 4 razy w miesiącu, co często ojcowie dostają widzenia raz w miesiącu. Nie interesowała się dzieckiem przez i nadużywała alkoholu przy wnuczce dla mnie to nonsens, ponieważ ta sprawa wydaje mi się przekupiona przez stronę przeciwną, chciałabym przenieść ją do Sądu w Krakowie, czy jest taka możliwość? Ponadto mój adwokat i kurator twierdzą że babka ma prawo wnieść sprawę do Sądu o ustalenie rodziny zastępczej dla dziecka oraz że ma prawo zażądać bym ja woziła córkę na widzenia z nią 4 razy w miesiącu do Wrocławia co jest nonsensowne i tak nie zostawię dziecka sam na sam z osobą do której nie mam zaufania i która nadużywała alkoholu wraz z konkubentem przy mojej córce. Ponadto nie mam tyle pieniędzy żeby wozić dziecko co chwilę do babki wydaje mi się to krzywdzące, żeby babka miała większe prawa do dziecka, niż matka bo ja  tak to odbieram w tej chwili. Chcę porady osoby nieuwikłanej w sprawę i bezstronnej. Proszę o pomoc, gdyż zależy mi na dobru dziecka, przeniosłyśmy się ponieważ moja matka z którą mieszkałyśmy była toksyczna, znęcała się nad nami. Chcę tylko spokoju i bezpieczeństwa dla siebie i dla dziecka, chyba żaden Sąd mnie za to nie ukarze? Nie wiem co mam robić w tej sprawie?

Polskie prawo rodzinne nie reguluje kwestii kontaktów dziecka z dziadkami. Kodeks rodzinny i opiekuńczy opisuje jedynie zasady kontaktów rodziców z dzieckiem. Fakt ten jednak nie oznacza, że dziadkowie nie mają prawa do kontaktów z dzieckiem. W naszym kraju bardzo mocno dba się o dobre relacje międzypokoleniowe. Jest to zakorzenione  w naszej tradycji i wartościach rodzinnych. Nie można zatem przyjąć, że skoro ustawodawca nie uregulował kwestii kontaktów dziadków z wnukami to znaczy, że takiej możliwości nie ma. Dziadkowie mogą się starać o umożliwienie kontaktów ze swoimi wnukami natomiast rodzice nie mogą im tego utrudniać. Możliwość kontaktów dziecka z dziadkami nie stoi bowiem  w sprzeczności z władzą rodzicielską jaką mają rodzice względem dziecka.

Nie można jednak przyjąć, że dziadkowie mają prawo do kontaktów ze swoim wnukami również wtedy gdy mają negatywny wpływ na dziecko i swoim postępowaniem zaburzają jego prawidłowy rozwój. Kontakty z dzieckiem nie mogą być sprzeczne z jego dobrem. Zatem jeśli dziadkowie Pani dziecka mają problem z nadużywaniem alkoholu, ustalenie kontaktów z nimi byłoby sprzeczne z dobrem dziecka. W takiej sytuacji dziadkowie powinni mieć ograniczony kontakt ze swoim wnukiem lub nawet kontakt ten powinien być całkowicie zakazany. Zgodnie z uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 1988 r. III CZP 42/88. rodzice, mają obowiązek dbałości o rozwój dziecka w imię jego dobra. Powinni zatem dla pełnego rozwoju jego osobowości umożliwić dziecku kontaktowanie się z jego krewnymi (dziadkami) przy właściwej ich postawie i korzystnym wpływie na dziecko. Kontakty te, wynikające często z silnych więzów emocjonalnych, zwłaszcza dziadków z wnukami, wychowujących je od niemowlęcia, mogą wpływać na lepsze wychowanie i rozwój duchowy dziecka oraz sprzyjają kontynuowaniu więzów wielopokoleniowej rodziny. Takie zachowanie dziadków, okazywanie przywiązania i dbałości o wnuki nie tylko nie kłóci się z interesem dziecka, ale jest ono dla jego dobra.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.