Odszkodowanie z tytułu wad prawnych zakupionego samochodu

25-09-2018
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Witam! Mieszkam w Anglii i kupiłem samochód w Szczecinie. Samochód był bez dowodu, ponieważ komis kupił ten samochód od kogoś z Francji, a ten ktoś miał wysłać dowód dosłownie do 5 dni. Sprzedawca zobowiązał się na fakturze że dostarczy mi dowód. Dostałem również kopie dowodu. Przed przylotem prosiłem, żeby sprzedawca kupił ubezpieczenie (takie tymczasowe), ponieważ w Anglii samochód, który ma być zarejestrowany, musi być ubezpieczony. Mam dokument, który wydał zakład ubezpieczeń i który jest na moje imię i nazwisko, jednak nie ma tam mojego podpisu. Ale zastanawiam się czy zakład ubezpieczeń może wystawić ubezpieczenie bez dowodu i na fałszywy nr rejestracyjny, czy to też jest oszukaństwo.. Jadąc do Anglii jeszcze w ten sam dzień zostałem zatrzymany przez policję i okazało się, ze tablice rejestracyjne są podrobione i należą do innego samochodu! Na komisariacie spędziłem 24 godziny, wytłumaczyłem się ze to nie ja podrobiłem te tablice i pokazałem wszystkie dokumenty. VIN pokazywał, ze samochód nie jest kradziony. Policja spisała protokół, dostałem dowód, bylem zmuszony zapłacić za hotel, a najgorsze jest to, że samochód został na parkingu policyjnym i stoi tam do dziś, bo sprzedawca cały czas mówi, że dowód będzie to za parę dni, to za tydzień. Samochód kupiłem. Co mam w tej sytuacji zrobić? Rozmawiałem z tym Panem, ze chce zwrócić samochód i otrzymać moje pieniądze + za wszystkie koszty które poniosłem. Jednak on mówi, żeby najpierw przywieźć lawetą samochód, a jaką ja mam pewność że on zwróci mi pieniądze? Obiecany termin dostarczenia dowodu mam w sms. Czy istnieje jakaś szansa, że jeżeli założę sprawę w sadzie to ją wygram? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz.

Kupno kradzionego samochodu daje Panu możliwość odstąpienia od umowy z powodu ujawnionej wady prawnej. Zgodnie z kodeksem cywilnym w przypadku wykrycia wad prawnych zakupionej rzeczy kupujące ma do wyboru dwa rozwiązania. Może zażądać obniżenia ceny bądź też odstąpić od umowy. Sprzedający może natomiast zwolnić się z obowiązku odstąpienia od umowy  lub obniżenia ceny jeśli niezwłocznie usunie wykryte wady prawne. Zatem gdyby komis który sprzedał Panu kradziony samochód zalegalizował tą transakcję zwolnił by się z odpowiedzialności z tytułu wykrytej wady prawnej. Doprowadzenia do legalizacji sprzedaży kradzionego samochodu jest bardzo mało prawdopodobne, zatem nie powinien Pan mieć trudności ze skutecznym odstąpieniem od umowy.

Odstąpienie od umowy kupna samochodu powinno mieć formę oświadczenia złożonego bezpośrednio do rąk sprzedawcy. W oświadczeniu tym powinien Pan również wezwać sprzedawcę do zwrotu zapłaconej za samochód sumy pieniędzy dając mu umowny termin 14 dni oraz wskazując numer rachunku bankowego na który mają być zwrócone pieniądze. W sytuacji gdy samochód znajduje się na policyjnym parkingu sprzedający nie może uzależniać możliwość odstąpienia od umowy od zwrotu samochodu. Ma Pan jedynie obowiązek wskazać miejsce w który znajduje się pojazd. Jeśli mimo skutecznego dostarczenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy sprzedający nie zgodzi się na zwrot pieniędzy, powinien Pan skierować sprawę do sądu.

Roszczenia z tytułu wykrytych wad prawnych zakupionej rzeczy przedawnia się dopiero z upływem dwóch lat. Zatem jeśli od dnia zakupu samochodu do dnia wykrycia wady nie upłynęły jeszcze dwa lata, może Pan śmiało złożyć oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.