Przywrócenie na poprzednie stanowisko pracy

26-09-2018
Kategoria: Prawo Pracy

Witam. Cztery lata temu zostałam przeniesiona ze stanowiska referenta w urzędzie miasta na stanowisko pomocy biurowej. Powodem przeniesienia była likwidacja stanowiska, oczywiście pismo podpisałam bo inaczej straciłabym pracę. Słownie mój pracodawca poinformował mnie dosłownie, że nie ma już tyle pracy w kancelarii. Kilkakrotnie po przeniesieniu przychodziła do mnie moja kierowniczka z prośbą o pomoc w wykonaniu niektórych prac związanych z dokumentacją. Niestety ja odmawiałam wykonania pracy. W dniu dzisiejszym kierowniczka naszego wydziału zatrudniła nową pracownicę na zajmowane wcześniej przeze mnie stanowisko. Chcę wnieść pozew do sadu o przywrócenie mnie do pracy na poprzednie stanowisko. Proszę o poradę czy mam szansę wygrać sprawę.

Zmiana stanowiska pracy na którym była Pani zatrudniona na okres przekraczający trzy miesiące w roku kalendarzowym, wymaga zmiany umowy o pracę. Zgodnie z kodeksem pracy jeśli jest to uzasadnione potrzebami, pracodawca może przenieść pracownika na inne stanowisko pracy bez konieczności wypowiadania dotychczasowych warunków umowy o pracę. Zmiana stanowiska nie może być jednak w takim przypadku dłuższa niż trzy miesiące w danym roku kalendarzowym. Jeśli przeniesienie na inne stanowisko pracy w danym roku kalendarzowym jest dłuższe niż trzy miesiące wymagana jest zmiana umowy o pracę. W opisanym przez Panią przypadku zmiana stanowiska pracy była dłuższa niż trzy miesiące, zatem pracodawca miał obowiązek wypowiedzieć warunki umowy o pracę bądź też aneksować umowę o pracę.

Jeśli zmiana umowy o pracę nastąpiła na mocy podpisanego przez Panią aneksu, nie ma możliwości przywrócenia Pani na poprzednie stanowisko pracy. Natomiast jeśli zmiana Pani stanowiska  pracy nastąpiła na mocy wypowiedzenia warunków umowy o pracę ma Pani możliwość odwołać się jeszcze do Sądu Pracy. Co prawda  odwołanie od wypowiedzenia warunków umowy o pracę mogła Pani złożyć w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego warunki umowy o pracę. Jednak jeśli nie odwołała się Pani nie ze swojej winy, jest jeszcze możliwość złożenia wniosku o przywrócenie terminu do złożenia odwołania. Zgodnie bowiem z kodeksem pracy jeśli pracownik nie ze swojej winy nie złoży odwołania w ustawowym terminie, sąd pracy na jego wniosek postanowi przywrócenie uchybionego terminu. Wniosek o przywrócenie terminu powinna Pani wnieść do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. We wniosku musi Pani jednak uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.