Zawarcie umowy kredytu na rzecz drugiej osoby

28-09-2018
Kategoria: Prawo Finansowe

Dzień dobry. Mam problem z dłużnikiem. Otóż zostałem wrobiony w kredyt przez Biuro finansowe zajmujące się załatwianiem kredytów. Kolega potrzebował pożyczki i w żadnym banku nie mógł jej otrzymać, wiec poszedł do Biura finansowego. Tam po wypełnieniu wniosku, okazało się że brakuje mu jak to określił, jakiś punktów. Powiedziano mu, ze jak znajdzie jakaś osobę która pomoże mu zdobyć brakujących punktów to dostanie kredyt. Poprosił mnie o pomoc. Poszedłem z nim tam. Zapytałem osobę ,która prowadziła tą sprawę (pracownik tego biura) czy ten kredyt nie będzie na mnie i czy nie będę jako żyrantem tego kredytu. Odpowiedział ze NIE. Nawet przy podpisaniu umowy o kredyt, stwierdziłem, ze na umowie jestem jako kredytobiorca. Na moje pytanie dlaczego jestem jako kredytobiorca, odpowiedział, że to tylko formalność, ze takie maja przepisy, oczywiście zapewniając mnie że nie będzie kredyt na mnie. Nawet z umową przyszedł w umówione miejsce na parkingu do mnie do samochodu. Jak się później okazało kredyt był na mnie. Kolega obiecał ze będzie spłacał i żebym się nie martwił. Dopóki ze mną pracował i go pilnowałem, to spłacał, potem z dnia na dzień rzucił prace i przestał spłacać. Założyłem mu sprawę cywilna, na która się w ogóle nie wstawiał. Sprawę wygrałem. Sciąganiem długu zajął się komornik, ale niestety koleś nie odbierał wezwań, a komornik chce umorzyć postepowanie egzekucji bo nie ma z czego ściągać długu, twierdząc że nie może go zastać w domu, bo tam nie mieszka i nie pracuje. Ja się dowiedziałem że mieszka pod tym adresem i że pracuje, ale na czarno. Po prostu koleś się skutecznie ukrywa. Bank w którym był wzięty ten kredyt, założył mi sprawę. Już wiem że ją przegram i będę musiał to spłacać sam. Co mogę zrobić z ta sprawą. Jak go zmusić żeby to spłacił. Czy są jakieś paragrafy na to ,żeby przepisać umowę kredytu na tego co wziął te pieniądze? Może jest jakiś sposób żeby unieważnić umowę kredytu, bo z tego co się dowiedziałem, umowa powinna być podpisana tylko w banku, a nie w samochodzie na parkingu. Proszę o pilną odpowiedz. Jutro mam ostateczna sprawę w sadzie. Dziękuję.

Z opisu przedstawionej przez Pana sprawy wynika, że został Pan oszukany przez swojego kolegę oraz pracownika biura finansowego. Obaj działając w porozumieniu wprowadzili Pana w błąd co do faktu kto ma być stroną umowy kredytu i przez to doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Doprowadzenie drugiej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem jest ciężkim przestępstwem zagrożonym bardzo surowymi sankcjami karnymi. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Natomiast w naszej ocenie nie ma szans na to by doprowadzić do unieważnienia zawartej przez Pana umowy kredytu. Nie ma również podstaw prawnych do zmuszenia banku aby ten scedował umowę na osobę która faktycznie otrzymała pożyczone pieniądze. Co prawda oświadczenie woli zawarte dla pozoru jest w świetle prawa cywilnego nieważne,. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. Jednakże pozorność oświadczenia woli nie ma wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działała w złej wierze.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA FINANSOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa finansowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.