Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

05-10-2018
Kategoria: Prawo Spadkowe

Dzień dobry! Niedawno zmarł mój ojciec. W związku z tym jestem jedną z kilku spadkobierców jego spadku. Pozostałe osoby to mama i piątka pozostałego rodzeństwa. Majątek po ojcu jest niejasny. Jest bowiem dom, mieszkanie i działka które stanowią majątek dodatni. W związku z działalnościami, które tata miał jest również majątek ujemny czyli długi. Problem jest w tym, że na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie ustalić wysokości długu i nie wiemy czy majątek go przewyższa czy też nie. Matka i pozostałe rodzeństwo postanowili nie zrzekać się majtku. Z informacji które uzyskałam wiem, że po 6-ciu miesiącach dłużnicy mogą ubiegać się o spłatę długu od spadkobierców. Z drugiej strony słyszałam, że majątku po kimś można się zrzec w każdej chwili, niekoniecznie tylko w ciągu tych 6-miesięcy. Jak zatem to wygląda? Czy jeśli nie zrzeknę się w ciągu tych sześciu miesięcy, to czy komornik może zająć moje wynagrodzenie? Jeśli odrzucę spadek, to przechodzi on na moją córeczkę która ma 7 lat. Czy ona będzie mogła się zrzec tego majątku bez konsekwencji jak np. uzyska 18 lat? Czy konieczny jest mój wniosek do sądu o pozwolenie działania w jej imieniu i koniecznie ja muszę to zrobić w jej imieniu? W jakim stopniu i kiedy moja córka odpowiadałby za spłatę długów gdybym się nie zrzekła w jej imieniu? Uprzejmie proszę o wyjaśnienie sprawy.

Odrzucenie spadku w całości jest zasadne w sytuacji gdy spadkobierca nie chce ponosić żadnej odpowiedzialność za długi spadkowe. Jednakże odrzucenie spadku spowoduje, że długi przejdą na Pani dziecko. W związku z czym trzeba będzie również odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka. Termin na odrzucenie spadku jest jeden i wynosi 6 miesięcy, zatem nie prawdą jest że spadek można odrzucić w dowolnym czasie. Różne są jedynie terminy rozpoczęcia biegu tego sześciomiesięcznego okresu. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Nie złożenie przez Panią oświadczenia o odrzuceniu spadku będzie równoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Natomiast przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza ponosi Pani odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wysokości stanu czynnego spadku.  Kiedy zaś odrzuci Pani spadek w całości będzie Pani traktowana jakby nie dożyła otwarcia spadku. Wtedy do dziedziczenia zostanie powołane Pani dziecko. Pani córka będzie miała na odrzucenie spadku sześć miesięcy licząc od dnia złożenia przez Panią oświadczenia o odrzuceniu spadku. Wszelkie formalności dotyczące odrzucenia spadku muszą być dokonane przez Panią jako opiekuna prawnego.  Jednak aby odrzucić spadek w imieniu córki musi Pani wcześniej uzyskać zgodę sądu rodzinnego na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem córki. Zgodnie bowiem z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego.

W uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 2018 r., Sąd Najwyższy słusznie uznał, że złożenie przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka. Sąd Najwyższy wskazał ponadto, że termin 6 miesięcy nie może się skończyć przed prawomocnym zakończeniem postępowania o zezwolenie na złożenie przez małoletniego spadkobiercę oświadczenia o odrzuceniu spadku. Po prawomocnym zakończeniu tego postępowania oświadczenie małoletniego powinno być złożone niezwłocznie, chyba że termin ten jeszcze nie upłynął.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.