Zrzeczenie się prawa do zachowku po rodzicach

12-10-2018
Kategoria: Prawo Spadkowe

Dzień dobry, poszukuje kogoś kto zna się na polskim prawie, mógłby i chciałby mi pomóc. Mój dziadek pracował w polskich kolejach i jego pracodawca wynajmował mu dom, w którym mieszkał wraz z babcią i piątką dzieci. Dziadek zmarł dawno temu a po jego śmierci w tym domu mieszkali dodatkowo moi rodzice. W roku 2015 pojawiła się możliwość zakupu domu i działki, na którym jest on postawiony. Rzeczoznawca jednoznacznie stwierdził, że dom nie ma żadnej wartości i jedyne za co musimy zapłacić jest właściwie działka. Ponieważ babcia miała prawo pierwokupu udaliśmy się do notariusza i dokonaliśmy wszelkich formalności. Ja zapłaciłam za działkę i pokryłam dodatkowe wydatki typu notariusz i opłaty skarbowe. Po pół roku działka wraz z domem została przepisana na moją mamę. Wtedy również ja płaciłam. Chcieliśmy właściwie od razu by dom kupiła mama, ale taniej wychodziło gdy zrobiło się to z przepisaniem domu na nią. Babcia ma piątkę dzieci. Problematyczny jest jednak wyłącznie brat mojej mamy. W 2009 rozpoczęliśmy budowę domu na tejże działce. Trzeba było zburzyć kawałek starego domu tak aby ten nowy się zmieścił. Wszystkie koszty związane z rozbiórką, budowa nowego domu, zawsze ponosiłam i nadal ponoszę ja. Babcia nie ma żadnych pieniędzy i nie posiada majątku, ale ponieważ wie jaki jest jej syn postanowiła zebrać trochę pieniędzy i ofiarować swoim dzieciom trochę pieniędzy. Chciała mieć pewność, że jej syn da jej święty spokój i po jej śmierci nie będzie żądał od moich rodziców pieniędzy z nie wiadomo jakiego tytułu. On jest gotów stwierdzić, że babcia była niespełna rozumu tylko po to by coś ugrać i mieć z tego jakiś zysk. Babcia chciałaby, żeby on podpisał dla niej dokument, w którym potwierdza przyjęcie tych pieniędzy i nie będzie miał żadnych roszczeń ani do moich rodziców ani do mnie czy też mojego brata. Czy jest jakiś gotowy dokument, szablon, w którym mogłabym wpisać potrzebne dane i wydrukować go a potem dać go babci? Ewentualnie gdzie mogłabym się zgłosić by coś takiego zrobić? Czy w ogóle to wszystko ma sens? Czy mimo tego, że on dostanie te pieniądze i tak będzie mógł ciągle czegoś chcieć? Dziękuje za poświęcony czas. Pozdrawiam serdecznie,

Dokumentem który powinien podpisać brat Pani mamy jest umowa zrzeczenia się dziedziczenia lub też umowa zrzeczenia się prawa do zachowku. Umowa zrzeczenie się dziedziczenia niesie za sobą poważniejsze skutki niż umowa zrzeczenia się samego zachowku. Jednak obie te umowy spowodują że brat Pani mamy nie nabędzie żadnych praw majątkowych po śmierci swoich rodziców. Zrzeczenie się dziedziczenia następuje poprzez zawarcie pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą ustawowym umowy w formie katu notarialnego. Umowa zrzeczenia się dziedziczenia tym się różni od umowy zrzeczenia się prawa do zachowku, że obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Po zawarciu u notariusza umowy zrzeczenia się dziedziczenia zrzekający się oraz jego zstępni których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Zrzeczenie się dziedziczenia nie jest jednak nieodwracalne. Spadkodawca oraz spadkobierca ustawowy którzy podpisali umowę zrzeczenia się dziedziczenia mogą w łatwy sposób to zrzeczenie cofnąć. Wystarczy udać się ponownie do kancelarii notarialnej i podpisać umowę uchylenia zawartego wcześniej zrzeczenia dziedziczenia.

Oprócz zrzeczenia się dziedziczenia prawo spadkowe przewiduje również możliwość zrzeczenia się samego prawa do zachowku. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 17 marca 2017 r., sygn. akt III CZP 110/16, dopuszczalne jest zawarcie umowy zrzeczenia się prawa do zachowku. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały słusznie stwierdził, że umowa o zrzeczenie się dziedziczenia to w tym szerokim ujęciu również umowa o zrzeczenie się prawa do zachowku. Zrzeczenie się prawa do zachowku nie jest zrzeczeniem  się  części  dziedziczenia  lecz  odrębnym  prawem  stanowiącym pochodną  prawa  do  dziedziczenia.  W  konsekwencji,  skoro  zrzeczenie  się dziedziczenia   zawiera  w  sobie zrzeczenie  się  zachowku,  to można skutki takiego zrzeczenia ograniczyć i zrzec się jedynie prawa do zachowku.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.