Warunki otrzymania lokalu komunalnego

15-10-2018
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Dzień dobry. Chciałabym ubiegać się o mieszkanie kwaterunkowe i muszę udowodnić, że spełniam odpowiednie kryteria. Mieszkam w gminie w której chciałabym otrzymać mieszkanie. Obecnie mieszkam z mamą i bratem i jestem wyszczególniona do małego pokoju. Mam niskie dochody. Partycypuję w opłatach z mojej renty. Moja mama zachorowała. Nie sporządziła testamentu, posiada akt notarialny mieszkania, w którym wymieniona jest mama i moje rodzeństwo. Brat mieszka samodzielnie, jednakże należy mu się prawo do zachowku. Ja ze swojej renty i skromnych oszczędności nie będę mogła go spłacić, no to i chyba przyjąć spadku po mamie i pozostać legalnie w mieszkaniu. Taka jest pokrótce moja sytuacja prawna. Chciałabym się dowiedzieć jakie dokumenty, wypisy i zaświadczenia musze uzyskać aby spełnić kryteria starania się o mieszkanie komunalne.

Osoby starające się o przyznanie lokalu komunalnego muszą spełnić określone prawem warunki. Podstawowymi warunkami jakie muszą być spełnione aby Urząd Miasta przyznał prawo do lokalu kwaterunkowego jest zamieszkiwanie na terenie danej gminy przez wskazany okres. Okres uprawniający do złożenia wniosku o przyznanie lokalu komunalnego to zazwyczaj 5 lat. W związku z powyższym musi Pani udowodnić że przez okres co najmniej 5 lat zamieszkiwała na terenie swojej gminy. W swojej gminie mieszka Pani od szóstego roku życia zatem bez problemu udowodni Pani tą okoliczność. Dokumentem potrzebnym do udowodnienia okresu zamieszkiwania jest zaświadczenie o zameldowaniu w danym miejscu.

Następną okolicznością którą musi Pani udowodnić starając się o przyznanie lokalu komunalnego są niskie dochody. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy, o wynajem lokali na czas nieoznaczony mogą ubiegać się osoby, których średni miesięczny dochód brutto na członka gospodarstwa domowego nie przekracza w gospodarstwie jednoosobowym 100 % minimalnego ustawowego wynagrodzenia miesięcznego brutto za pracę. W związku z powyższym musi Pani udowodnić że Pani dochód brutto nie przekracza kwoty 2100 zł. Fakt ten można udowodnić przedstawiające decyzję o otrzymaniu renty oraz rozliczenie podatkowe za poprzedni rok PIT 37.

Kolejną ostatnią okolicznością którą musi Pani udowodnić są trudne warunki mieszkaniowe. Trudnie warunki mieszkaniowe w rozumieniu uchwały rady miasta w którym Pani mieszka, występują gdy na 1 członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej. Z trudną sytuacją mieszkaniową mamy również do czynienia gdy lokal nie spełnia wymogów pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, jest w złym stanie technicznym lub gdy nadaje się do remontu lub rozbiórki. Zatem musi Pani udowodnić, że w lokalu w którym Pani mieszka zachodzi przynajmniej jedna z wyżej wskazanych sytuacji. Powyższy fakt można udowodnić za pomocą oświadczeń osób które mieszkają razem z Panią.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.