Termin na odrzucenie spadku przez dalszą rodzinę.

29-10-2018
Kategoria: Prawo Spadkowe

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc w kwestii, którą opiszę poniżej. W sierpniu 2018 roku zmarł mój brat, zostawiając podobno spore długi. Miał syna i córkę w Holandii. Syn zrzekł się spadku przyjeżdżając na pogrzeb do Polski, Córka jest w trakcie załatwiania odrzucenia spadku z pomocą pełnomocnika w kraju. Ma ona 2 małoletnich synów i z tego, co rozumiem mają na załatwienie tego 6 cy od dnia śmierci brata. W kraju brat zostawił jednak liczną rodzinę, która jak mniemam również dziedziczy. Matka, bracia, siostry oraz nasze dzieci i wnuki. I tutaj mam pytania do Państwa. Czy my rodzina w kraju jesteśmy dziedziczącymi w pierwszej kolejności na równi z dziećmi brata i mamy również ten okres 6 m-cy od dnia jego śmierci na zrzeczenie się spadku? Czy też ten czas rozpocznie się dla nas od dnia, w którym dowiemy się ,że brata córka wraz ze swymi dziećmi odrzuciła spadek? Czy możemy złożyć u notariusza oświadczenie o odrzuceniu spadku wcześniej nie wiedząc czy dokonała tego córka z dziećmi? Jeśli dowiemy się o tym tuż przed upływem 6 m-cy od dnia śmierci brata a nas obowiązuje ten sam czas to możemy nie zdążyć ze złożeniem oświadczenia albo my albo w dalszej kolejności małoletnie dzieci naszych dzieci jak uniknąć zatem by dziedziczyły one ów spadek?  Część rodziny dziedziczącej ów spadek przebywa czasowo bądź na stałe za granicami naszego kraju. Będą teraz w Polsce na Święta z nadzieją na możliwość złożenia owych oświadczeń u notariusza. Czy mogą to uczynić nim zakończy sprawę córka brata? Jeśli nie to czy mogą u notariusza złożyć pełnomocnictwa dla kogoś bliskiego z rodziny, kto przebywa na miejscu i mógłby w dniu kiedy się dowie o zakończeniu sprawy przez córkę brata złożyć owe oświadczenia w ich imieniu? Mam nadzieję, że dość jasno i precyzyjnie opisałam mój problem i z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź od Państwa.

Rozpoczęcie biegu terminu odrzucenia spadku jest inny dla spadkobierców dziedziczących w pierwszej kolejności niż dla spadkobierców dziedziczących w dalszej kolejności. Różnica ta wynika głównie z faktu że spadkobiercy dziedziczący w dalszej kolejności są powołani do spadku w momencie gdy spadek odrzucą spadkobiercy dziedziczący w pierwszej kolejności. Z tego też powodu dalsza rodzina nie może odrzucić spadku przed odrzuceniem spadku przez rodzinę dziedziczącą w pierwszej kolejności. Nie są bowiem wtedy jeszcze spadkobiercami przez co takie odrzucenie byłoby nieważne.  Zgodnie z kodeksem cywilnym oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W związku z powyższym członkowie dalszej rodziny powinni odrzucić spadek w terminie sześciu miesięcy od dnia w którym dowiedzieli się o odrzuceniu spadku przez spadkobierców którzy byli powołani do spadku przed nimi. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zgodnie z kodeksem cywilnym w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Jeśli zaś brat nie miał żony do spadku w pierwszej kolejności powołane są jego dzieci. Po odrzuceniu spadku przez dzieci zmarłego w dalszej kolejności zostaną do spadku powołani jego dalsi zstępni czyli wnuki. Dopiero jeśli wnuki Pani zmarłego brata odrzucą spadek wtedy do spadku w dalszej kolejności zostaną powołani jego rodzice. Natomiast jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. W związku z powyższym termin do odrzucenia spadku przez mamę oraz rodzeństwo zmarłego rozpoczyna się od dnia w którym dowiedzieli się oni o odrzuceniu spadku przez jego wnuki.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.