Odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzoną przesyłkę

30-10-2018
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Witam bardzo proszę o pilną poradę prawną. Sprawa dotyczy zakupu telewizora. Cała umowa była zawierana na odległość czyli telefonicznie. Po dostarczeniu przesyłki przez kuriera gdy z córkę wniosłam go do domu i rozpakowałam okazało się że telewizor jest bardzo uszkodzony gdyż ma strzaskany ekran. Kilka minut po tym zadzwoniłam do kuriera i złożyłam reklamacje. Po dokładnym obejrzeniu pudełka okazało się że jest uszkodzone a telewizor nie był zabezpieczony w czasie transportu pasami bezpieczeństwa. Protokół szkody został wysłany ale podobno jest nie czytelny i sprzedający odsyła mnie do firmy kurierskiej a firma kurierska do sprzedającego. Co w tej sytuacji mam zrobić zostało mi jeszcze kilka dni na rozwiązanie umowy a gdy minie ten czas to będę musiała zapłacić trzy tysiące za nieużyteczny telewizor. Bardzo proszę o pomoc i wskazówki co robić.

Uszkodzenie opakowania w którym był przewożony zamówiony telewizor oznacza, że podmiotem odpowiedzialnym za uszkodzenie przesyłki jest firma przewozowa. Zgodnie z ustawą prawo przewozowe jeśli uszkodzenie towaru nastąpiło w czasie od przyjęcia go do przewozu aż do jego wydania, odpowiedzialność z tego tytułu ponosi wyłącznie przewoźnik. Odpowiedzialność przewoźnika obejmuje również sytuacje w których dopuszcza się on opóźnienia w dostarczeniu przesyłki. Firma kurierska która przewoziła zamówiony przez Panią telewizor może uniknąć odpowiedzialności z tytułu powstałych uszkodzeń w sytuacji gdy uszkodzenie powstało z przyczyn występujących po stronie nadawcy lub odbiorcy, natomiast przewoźnik nie ponosi winy chociażby nieumyślnej tego że doszło do uszkodzenia przewożonego telewizora. Firma kurierska uniknie również odpowiedzialności gdy udowodni, że uszkodzenie powstało z powodu właściwości towaru lub siły wyższej. Jednak z opisu Pani sprawy wynika, że nie zaistniała żadna z okoliczności wyłączających odpowiedzialność przewoźnika.

Firma kurierska nie poniesie również odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe podczas przewozu jeśli wykaże, że rzecz wyłączona z powozu lub przewożona na szczególnych warunkach była nadana pod nazwą niezgodną z rzeczywistością. Wyłącznie odpowiedzialności przewoźnika nastąpi również jeśli przewożony towar był opakowany w sposób nieprawidłowy i niezgody z jego właściwościami. Tak więc jeśli telewizor który Pani zamówiła był opakowany w sposób niewłaściwy odpowiedzialność za jego uszkodzenie może ponosić nie przewoźnik lecz sprzedający. Obowiązkiem sprzedającego jest bowiem takie zapakowanie towaru, aby nie został on uszkodzony podczas przesyłki. Przewoźnik nie poniesienie również odpowiedzialności  za uszkodzenie towaru o szczególnej podatności na szkodę wskutek wad lub naturalnych właściwości lub jeśli towar był ładowany lub rozładowywany przez nadawcę lub odbiorcę. Warto jednak pamiętać że we wszystkich wyżej podanych przypadkach ciężar udowodnienia okoliczności wyłączających odpowiedzialność przewoźnika ciążą w pierwszej kolejności właśnie na przewoźniku.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.