Obowiązki opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej

06-11-2018
Kategoria: Prawo Rodzinne

Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie mi na czym polega "zostać opiekunem prawnym własnej mamy" Mama obecnie znajduje się w szpitalu. Tam została ubezwłasnowolniona na czas leczenia (tak słyszałam) i pozostaje złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie i chęć zostania opiekunem prawnym. Mieszkam za granicą i podejrzewam że nie będzie to łatwe. Moi bracia mieszkają w Polsce, wiec blisko mamy ale nie chcą wziąć na siebie tej odpowiedzialności. Odpowiedzialność właśnie na czym ona polega ?. Mam wątpliwości co do procedury. Sprawa w Sadzie to minimum 6 miesięcy od złożenia wniosku. Mama ma wyjść ze szpitala i wg. wskazówek lekarza nie może mieszkać sama. Bracia nie chcą Mamy wziąć do domu bo nie mają do tego warunków aby opiekować się nią 24 h /dobę. Podróż do mnie nie wchodzi zupełnie w grę wiec pozostaje Dom Opieki ale kto w tym momencie wyraża zgodę na pobyt w takim Domu ? Ja nie mam jeszcze takich uprawnień, może będę je miała za 6 miesięcy. Do Domu Opieki bez zgody i podpisu osoby uprawnionej jej nie przyjmą. Proszę serdecznie o pomoc.

Umieszczenie w Domu Opieki bez zgody osoby umieszczanej możliwe jest wyłącznie w przypadku jej ubezwłasnowolnienia całkowitego lub częściowego. Zatem jeśli chcecie Państwo umieścić mamę w domu opieki społecznej musicie złożyć wniosek o jej ubezwłasnowolnienie całkowite lub częściowe. Jest to w takiej sytuacji nieuniknione. Należy jednak pamiętać, że ubezwłasnowolnienie Państwa mamy będzie się wiązało z koniecznością ustanowienia dla niej opiekuna prawnego lub kuratora, w zależności od tego czy zostanie ubezwłasnowolniona całkowicie czy też częściowo.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym opiekuna prawnego dla osoby ubezwłasnowolnionej ustanawia się w pierwszej kolejności spośród krewnych lub innych osób bliskich osoby która został ubezwłasnowolniona. Dopiero w braku takich osób sąd opiekuńczy zwraca się o wskazanie osoby, której opieka mogłaby być powierzona, do właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej. Ponieważ Pani mama posiada trójkę dzieci sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem prawnym albo Panią albo któregoś z Pani braci. Natomiast każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. Sąd może zwolnić z obowiązku podjęcia opieki tylko z ważnych powodów. W związku z powyższym jeśli sąd opiekuńczy ustanowi Panią lub któregoś z Pani braci opiekunem prawnym dla mamy, nie będziecie Państwo mogli odmówić podjęcia tych obowiązków.

Ponieważ aktualnie na stałe mieszka Pani we Włoszech istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że to akurat Pani zostanie ustanowiona opiekunem prawnym dla swojej mamy. Obowiązki związane ze sprawowaniem opieki są na tyle obszerne, że nie dało by się ich wykonać przebywając za granicą. Głównym obowiązkiem opiekuna jest sprawowanie pieczy nad osobą i majątkiem osoby ubezwłasnowolnionej. Opiekun obowiązany jest również w terminach oznaczonych przez sąd opiekuńczy, nie rzadziej niż co roku, składać temu sądowi sprawozdania dotyczące osoby pozostającego pod opieką oraz rachunki z zarządu jego majątkiem.. Sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna od przedstawiania szczegółowych rachunków z zarządu tylko jeśli dochody z majątku nie przekraczają prawdopodobnych kosztów utrzymania i wychowania pozostającego pod opieką. W takiej sytuacji opiekun składa tylko ogólne sprawozdanie o zarządzie majątkiem. Są to zatem obowiązki których nie mogłaby Pani wykonać przebywając na stałe za granicą. W związku z powyższym opiekunem prawnych dla Państwa mamy zostanie ustanowiony któryś z Pani braci, nawet jeśli to Pani złoży wniosek o ubezwłasnowolnienie mamy.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.