Obowiązek złożenia oświadczenia o stanie majątku

07-11-2018
Kategoria: Prawo Rodzinne

Dzień dobry, w dniu dzisiejszym miałam rozprawę na mój wniosek aby uzyskać możliwość występowania w imieniu moich dzieci przed notariuszem w celu zrzeczenia się spadku po moim wujku. Wujek był osobą z problemami alkoholowymi, mieszkał w domu po swoich rodzicach który nie był jego własnością w chwili ich śmierci, stał się innego członka rodziny. Wujek z tego co mi wiadomo nie pracował nigdzie na stałe, jedynie dorywczo. Nie mam żadnych informacji potwierdzonych o jego zasobach majątkowych, jedynie podejrzenie iż nie płacił swoich alimentów ustanowionych na dziecko. Sędzina w dniu dzisiejszym rozprawę przełożyła na kolejny termin i zobowiązała mnie do złożenia zaświadczenia o stanie majątkowym. Proszę o poradę gdzie takich informacji mam szukać, gdyż z tego co mi wiadomo nigdzie nie będą chcieli ze mną rozmawiać gdyż nie jestem uprawomocniona do uzyskania takich informacji. Gdy spytałam sędziny skąd informacji mam odszukać, uzyskałam odpowiedź że na parterze jest punkt informacyjny i tam mam szukać pomocy. Problem w tym że ani Pani z biura informacyjnego, ani notariusz nie są mi w stanie udzielić żadnej pomocy. Z góry dziękuję za pomoc w mojej sprawie.

Z opisu Pani sprawy wynika, że sąd zobowiązał Panią do złożenia oświadczenia o stanie majątku. Natomiast oświadczenie o stanie majątku składa strona postępowania sądowego która złożyła wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. W związku z powyższym obowiązek złożenia przez Pani oświadczenia o stanie majątkowym może wynikać z faktu iż złożyła Pani wniosek o zwolnienie do kosztów sądowych.  Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna jeżeli złoży oświadczenie z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Oświadczenie dołączane do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno obejmować szczegółowe dane o Państwa stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymani. Oświadczenie powinna Pani sporządzić według ustalonego wzoru. Jeżeli oświadczenie nie będzie zawierało wszystkich wymaganych danych sąd wezwie Panią do uzupełnienia braków formalnych. Oprócz obowiązku dostarczenia oświadczenia o stanie majątkowym sąd może również odebrać od Pani przyrzeczenie o treści: "Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem zapewniam, że złożone przeze mnie oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania jest prawdziwe i rzetelne". Przed odebraniem przyrzeczenia powinna być Pani także pouczona o skutkach świadomego wprowadzenia w błąd celem uzyskania zwolnienia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.