Kara grożąca za usiłowanie popełnienia przestępstwa

13-01-2015
Kategoria: Prawo Karne

Prawo karne przewiduje również odpowiedzialność karną za formy stadialne popełnienia przestępstwa w tym również usiłowanie. W związku z powyższym za usiłowanie popełnienia przestępstwa odpowiada karnie również ten kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania które jednak nie następuje. Z usiłowaniem mamy jednak również do czynienia kiedy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie zamierzonego przez niego czynu nie jest możliwe z powodu braku przedmiotu nadającego się jego popełnienia lub gdy użyje środka który nie będzie się nadawał do osiągnięcia zamierzonego przez niego przestępstwa. Osobie która usiłowała popełnić przestępstwo grozi kara w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa. Jednakże w niektórych przewidzianych prawem sytuacjach oskarżony może również liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary a nawet odstąpienie od jej wymierzenia.

Oprócz usiłowania prawo karne przewiduje również odpowiedzialność karna za przygotowanie do popełnienia przestępstwa. Przygotowanie zachodzi tylko wtedy, gdy sprawca w celu popełnienia czynu zabronionego podejmuje czynności mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, w szczególności w tymże celu wchodzi w porozumienie z inną osobą, uzyskuje lub przysposabia środki, zbiera informacje lub sporządza plan działania. Przygotowanie jest karalne tylko wtedy, gdy ustawa tak stanowi. Jednak nie podlega karze za przygotowanie, kto dobrowolnie od niego odstąpił, w szczególności zniszczył przygotowane środki lub zapobiegł skorzystaniu z nich w przyszłości. Natomiast w przypadku wejścia w porozumienie z inną osobą w celu popełnienia czynu zabronionego, nie podlega karze ten, kto nadto podjął istotne starania zmierzające do zapobieżenia dokonaniu. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa karnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.