Wypłata premii stałej po rozwiązaniu umowy o pracę

09-11-2018
Kategoria: Prawo Pracy

Witam, potrzebuje porady w następującej sprawie. Zostałam zwolniona bez okresu wypowiedzenia. Otrzymałam na konto wynagrodzenie za przepracowany niecały miesiąc i za niewykorzystany urlop. Nie otrzymałam żadnego dokumentu opisującego szczegółowo wynagrodzenie, dodam ze każdego miesiąca był taki wydawany pracownikom, ani premii sprzedażowej za poprzedni miesiąc luty oraz za marzec w którym to zostałam zwolniona. Pracodawca nie chce mi udzielić żadnych informacji na temat tego ile premii powinnam dostać i tłumaczy się że nie została mi ona przyznana ze względu na zwolnienie dyscyplinarne, tylko czemu zabrano mi premie za dwa miesiące i czy tak w ogóle można? Czy można w ogóle zabrać premie od sprzedaży? Dodam iż w regulaminie jest zapis o pisemnej informacji o pozbawieniu pracownika premii którą powinnam dostać 3 dni przed wypłatą. Ja dowiedziałam się dopiero ponad miesiąc od zwolnienia i to jeszcze na własną prośbę, gdyż zadzwoniłam do biura księgowej i dopiero ona udzieliła mi jakichkolwiek informacji. Niestety od kierownika mimo próśb niczego nie można było się dowiedzieć. Czekam na odpowiedz co powinnam teraz zrobić gdyż czuje się oszukana. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Wypracowana przez Panią premia od sprzedaży powinna być Pani wypłacona bez względu na to w jakiej formie nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę. Nawet jeśli została Pani zwolniona dyscyplinarnie premia powinna być wypłacona do dziesiątego dnia miesiące przypadającego po miesiącu w którym została wypracowana. Premia stała jest częścią Pani wynagrodzenia w związku z powyższym pracodawca nie miał również prawa dokonywać bez Pani zgody jakichkolwiek potrąceń. Bez zgody pracownika z wynagrodzenia za pracę mogą być potrącane wyłącznie sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych oraz sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Pracodawca może bez zgody pracownika dokonać również potrącenia na poczet udzielonej pracownikowi zaliczki pieniężnej lub na poczet kary pieniężnej.

Roszczenie o zapłatę zaległej premii musi Pani zgłosić w terminie 3 lat od dnia kiedy miała być ona zapłacona. Zgodnie bowiem z kodeksem pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia w którym roszczenie stało się wymagalne. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną. Natomiast roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem organu powołanego do rozstrzygania sporów jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą w trybie określonym w kodeksie przed takim organem, ulega przedawnieniu z upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zawarcia ugody.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.