Dzień rozpoczęcia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych

12-11-2018
Kategoria: Prawo Karne

Witam W styczniu 2015 r. zostałem zatrzymany prze policję. W wyniku badań alkomatem otrzymałem wynik 0,19. ( po spożyciu ) Prokurator wnioskował o warunkowe umorzenie na okres jednego roku. Odzyskałem prawo jazdy. Z racji, że nie anulowały mi się jakiekolwiek punkty karne jeździłem samochodem. W lipcu 2017 dostałem mandat karny i punkty. Przejeździłem ok roku. Zmieniając w tym czasie miejsce zamieszkania. okazało się, że punkty, które dostałem spowodowały, że muszę udać się na egzamin sprawdzający - dowiedziałem się o tym podczas rutynowej kontroli. Byłem w szoku bo z racji zmiany miejsca zamieszkania nie posiadałem dokumentu, który mówi o przymusie odbycia egzaminu. Sam nie przypuszczałem, że mogę mieć przekroczony limit punktów- jak się okazało o 1. Zdałem egzamin w styczniu 2018 r. Po jakiś kilku miesiącach dostałem wezwanie do sądu. Dotyczyło odwieszenie mojej pierwotnej sprawy. W listopadzie dostałem wyrok wg. starych zasad, na rok zakazu prowadzenia pojazdów. Nie oddałem prawa jazdy, bo go nie posiadałem. Tzn. zgubiłem lub ktoś mi ukradł. Jak wygląda teraz moja sytuacja. Czy mogę ubiegać się o skrócenie kary? Czy w ogóle ta kara mi się liczy skoro nie oddałem prawa jazdy. O braku prawa jazdy wspomniałem w sądzie podczas ogłoszenia wyroku, ale sędzia w ogóle nie brał tego pod uwagę, jak również tego, że w między czasie robiłem prawo jazdy z tytułu punktów. Mam obawy czy w ogóle liczy mi się czas kary. Nie posiadam żadnego dokumentu o tym, że nie oddałem prawa jazdy. Zupełnie przypadkowo przeczytałem o tym, że kara może mi się nie liczyć.

Warunkowe umorzenie postępowania które było wobec Pana zastosowane, zostało podjęte na nowo z uwagi na nie przestrzeganie porządku prawnego. Prawdopodobnie w dużej mierze przyczyniło się do tego przekroczenie punktów karnych i odebranie prawa jazdy. Postępowanie karne zostało Panu umorzone ponieważ wina i społeczna szkodliwość czynu nie były znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budziły wątpliwości, a Pana postawa właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniały przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie Pan przestrzegał porządku prawnego a w szczególności nie popełni przestępstwa.

Niestety warunkowe umorzenie postępowania nie jest dane na zawsze i Sąd w pewnych sytuacjach może na je nowo podjąć. Sąd może podjąć postępowanie karne w szczególności jeżeli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny. Warunkowo umorzone postępowanie może być również podjęte na nowo jeżeli sprawca uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego, środka kompensacyjnego lub przepadku albo nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody.

Orzeczony wobec Pana zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych niestety jeszcze się nie rozpoczął. Rozpoczęcie terminu zakazu następuje bowiem z chwilą zwrotu dokumentu uprawniające do prowadzenia pojazdów. Natomiast z opisu Pana sprawy wynika, że Pan jeszcze nie wydał dokumentu prawa jazdy.  Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów Sąd nałożył na Pana obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu. Natomiast do chwili wykonania obowiązku okres na który orzeczono zakaz nie biegnie. Musi Pan zatem jak najszybciej zwrócić dokument prawa jazdy bądź zgłosić ich zagubienie.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.