Skutki nieodebrania wypowiedzenia umowy o pracę

14-11-2018
Kategoria: Prawo Pracy

Dzień dobry, mam zapytania odnośnie wypowiedzenia umowy na czas określony, z 2 tygodniowym wypowiedzeniem. W dniu 2 listopada udałam się do pracy w ramach kolejnej rozmowy odnośnie podwyżki. Pracodawca wyraził swoją opinię i stwierdził, że podwyżki nie dostanę. Następnie spytała się jakie mam zamierzenia i kiedy odejdę z pracy. Ze wstępnych rozmów ustaliliśmy że jeśli nie dostane podwyżki najprawdopodobniej pożegnam się z pracodawcą nie wyznaczając terminu. a wręcz stwierdzając że nie odejdę od razu z racji dopełnieni swoich obowiązków. Odmowę podwyżki udzielił mi małżonek pracodawcy. Ustaliliśmy iż po weekendzie poinformuje pracodawcę co do dalszych postepowań. Chciałam poinformować rodzinę i odpowiedzieć pracodawcy po weekendzie. Pożegnaliśmy się grzecznie jednak po 1g pracodawca wraz z małżonkiem wrócili do firmy informując mnie, że maja jakiś dokument dla mnie do podpisania - spytałam o co chodzi/? Umawialiśmy się, że poinformuje rodzinę i po weekendzie poinformuje właściciela o dalszych planach. Wówczas pracodawca wyciągnął dokument z którym nie chciałam się nawet zapoznać i nie przeczytałam go. Zdenerwowana poinformowałam, ze wychodzę z pracy z racji złego potraktowania mojej osoby. W całym tym zamieszaniu nie podpisałam się na liście obecności, zdenerwowana źle się poczułam i pojechałam na umówioną wcześniej wizytę lekarską. Dostałam zwolnienie lekarskie w tym samym dniu w którym, pracodawca chciał wręczyć mi jakiś dokument podejrzewam, że było to wypowiedzenie nie mam pewności. Obecnie kontynuuje zwolnienie lekarskie, które zwiozłam osobiście dla pracodawcy. Pracodawca spytał się mnie dlaczego nie odbieram poczty? Nie dostałam żadnego listu. Z tego wynika, że pracodawca przesłał na mój adres najprawdopodobniej wypowiedzenie umowy. Z informacji od pracowników firmy dowiedziałam się, że pracodawca wymusił podpisanie mojego wypowiedzenia pomimo, ze pracownicy nie byli obecni podczas rozmowy czy też wręczania mi jakiegokolwiek pisma. Pracownicy nie wyrazili na to zgody. Obecnie pracodawca nie kontaktuje się ze mną w żaden sposób. Kolejny raz przygotował notatkę iż w dniu wypowiedzenia umowy, byłam w pracy pomimo nie podpisania listy obecności. Koleżanki z pracy zadzwoniły do mnie że muszę podpisać ten dokument ponieważ obawiają się o pracę i że widziały mnie w pracy pomimo nie podpisania listy obecności. Proszę o informację jak się to wszystko ma odnośnie prawa. Czy jestem na wypowiedzeniu 2 tygodniowym? Czy moje zwolnienie jest aktualne? Czy czeka mnie Sąd Pracy?

Z opisu Pani sprawy wynika, że dokument który chciał wręczyć Pani pracodawca był rozwiązaniem umowy  pracę za wypowiedzeniem. Zgodnie z kodeksem pracy zarówno pracownik jak i pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Fakt, że nie wzięła Pani dokumentu do ręki i nie zapoznała się z jego treścią nie powoduje, że wypowiedzenie jest nieważne i bezskuteczne. Nieodbieranie korespondencji od pracodawcy również nie jest dobrym pomysłem. Dopóki nie zostanie odebrany dokument od pracodawcy nie będzie wiadomo jaka jest Pani aktualna sytuacja prawna. Nie odbierając dokumentu od pracodawcy nie może się Pani również odwołać od wypowiedzenia umowy o pracę w sytuacji, gdy nie będzie się Pani zgadzała z jego treścią oraz zasadnością. W związku z powyższy musi Pani niezwłocznie odebrać przesyłaną przez pracodawcę korespondencję celem podjęcia dalszych kroków prawnych.

Jeśli u aktualnego pracodawcy jest Pani zatrudniona na umowę o pracę na czas określony, przysługujący Pani okres wypowiedzenie uzależniony jest od tego jak długo Pani pracuje w danym zakładzie pracy. Jeśli Pani staż pracy u danego pracodawcy jest krótszy niż sześć miesięcy, to przysługuje Pani dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Jeśli zaś staż pracy wynosi co najmniej sześć miesięcy wtedy będzie Panią obowiązywał jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Natomiast jeśli pracuje Pani u tego samego pracodawcy co najmniej trzy lata, wtedy okres wypowiedzenia będzie wynosił aż trzy miesiące. Należy jednak pamiętać, że do okresu zatrudnienia wlicza się Pani okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w związku z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę. Okres zatrudnienia u innego pracodawcy zostanie również wliczony gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.