Przedterminowe rozwiązanie umowy zlecenia.

15-11-2018
Kategoria: Prawo Cywilne

Dzień dobry. Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc prawną. Sprawa dotyczy umowy, którą podpisałam dokładnie miesiąc temu. Umowa ma związek z odbyciem bezpłatnego kursu zawodowego. Od dwóch miesięcy nie uczęszczam na zajęcia i pragnę zrezygnować z kursu ponieważ nie spełnia moich oczekiwań. Co jakiś czas dochodzi do różnych zmian w grafiku co burzy moje plany na weekend. Zraziłam się do chodzenia na kurs również przez wykładowców, którzy "lecą" z materiałem, żeby tylko zaliczyć kolejny temat. Niczego dotychczas się nie nauczyłam, choć miałam nadzieję, że to będzie dla mnie fajna przygoda i nowe doświadczenie. Kierownik projektów nie poinformowała całej grupy na spotkaniu organizacyjnym o obowiązkowym odbyciu praktyki zawodowej. Pisałam do Pani, że nie mam czasu żeby uczęszczać na praktyki, ponieważ pracuję a specjalnie urlopu nie będę brała z tego powodu. W momencie gdy napisałam, że rezygnuję z kursu, dostałam maila z informacją, że w takim przypadku będę musiała zwrócić koszty poniesione przez organizatora kursu. Nie chcę płacić za kurs, który jak się okazało jest jedną wielką pomyłką. Uważam, że organizatorzy nie wywiązali się z umowy. Proszę o pomoc, co powinnam zrobić aby zerwać z nimi umowę jednocześnie uniknąć opłaty jaką próbują mi narzucić? Z góry dziękuję za pomoc.

Umowa zgodnie z którą mogła Pani brać udział w szkoleniu jest umową o świadczenie usług. Natomiast do umów o świadczenie usług które nie są uregulowane innymi przepisami stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Ponieważ umowa którą Pani zawarła jest umową do której stosuje się przepisy o zleceniu, miała Pani możliwość rozwiązania jej w każdym czasie. W przypadku gdy umowa zlecenia była odpłatna należy również podać ważny powód jej rozwiązania. Obowiązek podania ważnego powodu wynika z faktu, że w przypadku rozwiązania umowy zlecenia bez ważnej przyczyny przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Nie widzę również możliwości pociągnięcia Pani odpowiedzialnością materialną za ewentualne koszty które poniósł organizator kursu. Co prawda przepisy prawa cywilnego przewidują odpowiedzialność odszkodowawczą kontraktową za nie wywiązanie się z umowy cywilnoprawnej. Jak bowiem mówi kodeks cywilny dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Jednak powyższa odpowiedzialność odszkodowawcza uzależniona jest od Pani winy chociażby nieumyślnej za wyrządzoną szkodę. Natomiast nie można przypisać Pani winy w sytuacji gdy rezygnacja jest spowodowana słabą jakością szkolenia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.