Zasady ustalania winy rozkładu pożycia małżeńskiego

16-11-2018
Kategoria: Prawo Rodzinne

Dzień dobry. Chodzi o sprawę rozwodową. Jesteśmy po ślubie 5 lat mamy 2 dzieci. Mieszkaliśmy przez większość czasu u mojego ojca w Gdyni, tam dzieci chodziły do szkoły i przedszkola. Bywało między nami coraz gorzej. Doszło do tego iż żona wyprowadziła się do rodziców do Gdańska razem z dziećmi bez mojej zgody. Przepisała dzieci do szkoły i przedszkola w Gdańsku bez mojej zgody, to było w 2017 r. przed świętami Wielkanocy. Pracowałem jako kierowca międzynarodowy, bywałem co tydzień w domu, każdą wolną chwilę spędzałem w domu. Żona różnie, wolała chodzić do koleżanek i wypić piwko niż razem spędzić czas. Po przeprowadzce do Gdańska miałem nadzieję że wszystko sobie wyjaśniliśmy i że teraz będzie tylko lepiej. Rzuciłem pracę i wyjechałem do Niemiec by tam znaleźć pracę która pozwoli mi utrzymać całą rodzinę i być codziennie w domu, udało mi się to, wyjazd zaakceptowała żona i zgodziła się na wyjazd do Niemiec wraz z dziećmi by tam zacząć nowe życie, było to w 2017 . W lecie 2017 roku wyjechałem i zgodziliśmy się na to iż za rok będziemy tam razem. Przyjeżdżałem średnio co 1,5 miesiąca na około dwa tygodnie. Niestety żona rozmyśliła się i przestała się do mnie odzywać, rozmawiać ze mną, tylko zdawkowe słowa. Dodam że zaproponowałem wynajęcie mieszkania w Gdańsku byśmy mieszkali razem a nie u rodziców żony do czasu przeprowadzki do Niemiec. Wynajęliśmy mieszkanie. Dodam że z mojej strony nie było nigdy alkoholu innych kobiet, wychodzenia do kolegów, tylko rodzina się liczy. Nie chcę się rozwodzić, chcę iść na terapie lub cokolwiek by ratować to co się zepsuło. Żona chce rozwodu bo jej się już nie chce i chce żyć własnym życiem jak mi to zakomunikowała i że mnie już nie kocha. Pytanie czy jest możliwe w tej sytuacji by sąd orzekł winę żony. Dodam że zaproponowałem żonie byśmy poszli na terapię i nalegałem na to. Znalazłem numer do pani co prowadzi takie zajęcia w  Gdańsku i zadzwoniłem, powiedziała mi że żona sama też musi chcieć zadzwonić, lecz żona nie chce. Chciałbym zamieszkać z dziećmi na wsi u mojego ojca, by dzieci były przy mnie. Niech żona płaci alimenty, jak chce żyć własnym życiem, czy jest to możliwe? Jeśli nie to co może się wydarzyć , co jest najbardziej prawdopodobne.? Nie chcę by sąd ograniczył mi prawa, nie chcę płacić jej kolosalnych alimentów gdyż mnie na to nie stać.

Złożenie pozwu rozwód przez Pana bądź też żonę będzie się wiązało z koniecznością ustalenia winy rozkładu pożycia małżeńskiego. Sąd może uznać iż winę za rozpadu małżeństwa ponosi jeden z małżonków, lecz może również ustalić iż oboje małżonkowie ponoszą winę rozpadu małżeństwa. Jeżeli nie macie Państwo pewności co do tego z czyjej winy rozpadło się wasze małżeństwo lub też nie chcecie aby sąd zajmował się ustalaniem winy, możecie złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie. Korzyścią złożenia pozwu o rozwód bez orzekania o winie jest również szybkość otrzymania wyroku rozwodowego.

Beztroski tryb życia Pana zony może być przyczyną rozpadu waszego małżeństwa. Zgodnie bowiem z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 18 sierpnia 1955 r. ( II Cr 1082/54 ), „bezczynny tryb życia żony może w zasadzie wywołać rozkład pożycia. Przy ocenie jednak tego związku przyczynowego należy mieć na uwadze całokształt stosunków materialnych i psychicznych małżonków (…). Należało rozważyć, czy „sybarycki” tryb życia pozwanej nie był zgodny z wolą powoda, w takim przypadku bowiem należałoby uznać za wadliwy wniosek, że postępowanie pozwanej zgodnie z wolą męża mogło wywołać rozkład pożycia. W szczególności wymaga ustalenia, czy powód wymagał od żony, by zmieniła dotychczasowy tryb życia, by zaniechała zabaw i przyjęć, a zajęła pracą zarobkową oraz czy i w jaki sposób starał się wpłynąć na pozwaną w tym kierunku, jedynie bowiem ustalenie, że postępowanie pozwanej, jej bezczynne życie spotkało się z wyraźną dezaprobatą powoda, mogłoby prowadzić do wniosku, że stan ten był ważnym powodem rozkładu.”

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.