Ograniczenie prawa do decydowania o istotnych sprawach dziecka

02-01-2019
Kategoria: Prawo Rodzinne

Posiadam pełną władze rodzicielska a ojciec dzieci ma prawo do decydowaniu w najbardziej istotnych sprawach dzieci . Od 7 lat sprawy związane z przedszkolem, szkołą, zdrowiem, wakacjach, dodatkowymi zajęciami wykonywałam tylko ja i wszędzie samodzielnie to realizowałam. Obecnie ojciec próbuje ingerować w sprawy szkoły ( nagłe zainteresowanie , pojawienie się 1 raz na wywiadówce u dziecka ) moje totalne zaskoczenie. Proszę o informacje jak mogłabym te sprawy unormować tak aby nie było tego typu sytuacji zaskoczeń i niepotrzebnego zamieszania. Do tej pory wszystkie te sprawy wykonywałam sama, dzieci są najlepszymi uczennicami i osiągają sukcesy, maja stypendium naukowe. Do tej pory szkoła nie była mieszana w prywatne moje sprawy. Chcę uniknąć niepotrzebnego konfliktu i chcę samodzielnie decydować jak do tej pory o tym tylko chce mieć to uregulowane prawnie.

W sytuacji w której pomiędzy rodzicami małoletniego dziecka nie ma porozumienia co do sposobu wychowania dziecka, najlepszym rozwiązaniem będzie złożenia do sądu rejonowego wydziału rodzinnego i opiekuńczego wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Podstawą złożenia wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej jest już sam fakt, że rodzice żyją w rozłączeniu przez co utrudniona jest możliwość podejmowania decyzji w istotnych sprawach dziecka. Podstawą ograniczenia władzy rodzicielskiej jest kodeks rodzinny i opiekuńczy zgodnie z którym jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

Pozostawienie prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej jednocześnie obojgu rodzicom jest również możliwe.  Rodzice muszę jednak wtedy przedstawić pisemne porozumienie zawierające ustalenie dotyczące sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywania kontaktów z dzieckiem. W przypadku gdy rodzice nie dojdą do porozumienia co do sposobu jednoczesnego wykonywania władzy rodzicielskiej sąd może powierzyć wykonywania władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców.

Zatem jeśli nie dojdzie Pani do porozumienia z ojcem dziecka co do sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz decydowania o istotnych sprawach dziecka, jedynym rozwiązaniem może okazać się złożenie do sądu rejonowego wydziału rodzinnego wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Należy pamiętać że sąd orzekając o ograniczeniu władzy rodzicielskiej kieruje się głównie dobrem małoletniego dziecka. Natomiast sytuacja w której nie ma zgody co do sposobu decydowania o istotnych sprawach dziecka, jest bez wątpienia sprzeczne z jego dobrem i stanowi podstawę do złożenia stosownego wniosku.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.