Odroczenie wcześniej odwieszonej kary pozbawienia wolności

07-01-2019
Kategoria: Prawo Karne

Witam szukam pilnej pomocy w zakresie prawa karnego. Opiszę krótko, miałam wyrok w zawiasach z art 278 kk miałam naprawić szkodę ale spłacam w małych ratach ze względu na problemy finansowe, i sąd odwiesił mi wyrok, w czasie próby znów miałam drugi wyrok. Mam do odpracowania godz. społeczne, sad odwiesił mi wyrok za nienaprawienie szkody,. Starałam się o odroczenie wykonania kary ale sąd penitencjarny w Krakowie stwierdził żebym pisała do sadu rejonowego o zmianę kary pozbawienia wolności, gdyż pojednałam się z pokrzywdzoną po spłacie większej kwoty którą miałam jej oddać i resztę mam spłacić w ratach ustalonych z nią na piśmie, że pokrzywdzona wyraża zgodę na spłatę reszty w ratach. Byłam również u notariusza żeby potwierdził mój podpis że się zobowiązuje naprawić szkodę w ratach. Proszę o pilną poradę jakbym miała napisać takie pismo krótko ewentualnie jakiś wzór pisma. Dziękuję.

W przypadku uprawomocnienia się wyroku odwieszającego wykonanie kary pozbawienia wolności nie ma już możliwości, aby kara ta została zamieniona na inną. Prawomocny wyrok jest już bowiem wykonalny i nie ma możliwości zmiany kary nawet jeśli zawarła Pani ugodę z pokrzywdzoną i ta zgodziła się  na określony spłaty. Jedyna możliwość która Pani w obecnej sytuacji przysługuje to zwrócenie się do sądu rejonowego wydziału karnego z wnioskiem o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności na okres sześciu miesięcy. Musi Pani jednak pamiętać, aby składając wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności złożyć jednocześnie wniosek o wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności. Sam wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności nie wstrzymuje bowiem jej wykonania. Przez co może dojść do sytuacji w której czekając na wniosek o odroczenia kary pozbawienia wolności będzie musiała Pani stawić się do zakładu karnego celem jej odbycia.

Jeżeli skazanie pociągnęłoby dla Pani lub rodziny zbyt ciężkie skutki sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku. Na wyższy okres trzyletni kara pozbawienia wolności może być odroczona tylko w stosunku do skazanej kobiety ciężarnej oraz osoby skazanej samotnie sprawującej opiekę nad dzieckiem. Sąd może odroczyć Pani karę pozbawienia wolności nawet kilkukrotnie, jednak łączny okres odroczenia nie może przekroczyć jednego roku. Odraczając wykonanie kary pozbawienia wolności, sąd może zobowiązać Panią  do podjęcia starań o znalezienie pracy zarobkowej, zgłaszania się do wskazanej jednostki Policji w określonych odstępach czasu lub poddania się odpowiedniemu leczeniu lub rehabilitacji, oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.