Prawo do bezpłatnej wymiany wadliwej rzeczy

15-01-2019
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Dzień Dobry Zwracam się z gorącą prośbą o pomoc, poradę w załatwieniu sprawy, chodzi o reklamację zegarka, który zakupiłam 2 stycznia tego roku , a który uległ uszkodzeniu po użytkowaniu niespełna 2 tygodni. Producent nie chce przyjąć reklamacji, podaje że jest to uszkodzenie mechaniczne, np. od blatu biurka. Pracuje jako księgowa , więc jestem uzależniona od biurka i czy mam rozumieć że w pracy zegarek mam ściągać? No kompletna bzdura, poprosiłam o zgodę na wymianę na inny model może być nawet droższy bo uważam że ten zegarek, a raczej bransoleta ma wadę producenta, no nie jest to możliwe żeby zegarek zakupiony w firmowym salonie za jak dla mnie duże pieniądze po 2 tygodniach użytkowania starła się w nim bransoleta. Proponują mi oczywiście wymianę tej bransolety za kwotę 90 zł i nie wyrażają zgody na bezpłatną wymianę. Nawet nie żądam od nich pieniędzy. Zaproponowali ostatecznie wybór bransolety w ich sklepie, która do niczego nie pasuje. Nie mniej jednak, czy mam rozumieć ze jeśli tego zegarka do pracy nie będę ściągała to będę zmuszona wymieniać bransoletę średnio co 2-3 tygodnie? Inne koleżanki pracujące w biurze również posiadają zegarki na bransolecie użytkują je od dłuższego już czasu i nic się z nimi nie dzieje. Bardzo proszę o pomoc, czuję się oszukana. Jak mogę jeszcze walczyć o pozytywne załatwienie sprawy.

W przedstawionej przez Panią sprawie mamy do czynienia z odpowiedzialnością sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady sprzedanej rzeczy. Odpowiedzialność sprzedającego z tytułu rękojmi za wady powstaje gdy sprzedana rzecz jest niezgodna  z umową. Kodeks cywilny rozróżnia cztery sytuacje w których sprzedana rzecz jest niezgodna z umową. Przede wszystkim niezgodność sprzedanej rzeczy z umową zachodzi gdy nie ma ona właściwości które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia. Niezgodność towaru z umową ma również miejsce gdy towar nie ma właściwości o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór. Również gdy rzecz nie nadaje się do celu o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia lub została kupującemu wydana w stanie niezupełnym, mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową.

W związku z wykryciem wady fizycznej zakupionej rzeczy przysługuje Pani szereg uprawnień. Może Pani wedle swego uznania złożyć kupującemu oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

Jeżeli natomiast kupiła Pani zegarek jako konsument może Pani zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby kupującego inny sposób zaspokojenia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.