Przesłanki zmiany imienia na imię używane w życiu codziennym

16-01-2019
Kategoria: Prawo Cywilne

Dzień dobry, Temat zmiana oficjalnego imienia. Jestem rezydentką Holandii. Jestem samozatrudniona i część mojej działalności to prowadzenie bloga kulinarnego. Od około trzech lat używałam pseudonimu artystycznego. Mam stronę internetową pod tym imieniem, w ubiegłym roku należałam do stowarzyszenia blogerów również używając tego pseudonimu. Chciałam wystąpić o zmianę oficjalnego imienia na mój artystyczny pseudonim i w związku z tym piszę z prośbą o poradę. Czy jest coś, co powinnam wiedzieć, aby aplikacja została zaakceptowana (jak np. przedłożenie pewnych dokumentów lub szczegółowa argumentacja gdzie i kiedy używane było to imię)? Czy po zmianie imienia istnieją jakieś ramy czasowe na wymianę dokumentów oraz czy dostaje się jakieś zaświadczenie o zmianie imienia, które można użyć w przypadkach, gdzie wymiana dokumentów nie jest możliwa (np. stary paszport z ważną wizą). Bardzo dziękuję za odpowiedź, będzie to dla mnie ogromna pomoc.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pani rezydentem Holandii. Natomiast zmiana imienia na warunkach określonych przez polską ustawę jest możliwa wyłącznie w stosunku do osób które posiadają obywatelstwo polskie, cudzoziemców niemających obywatelstwa żadnego państwa którzy mają w Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania oraz cudzoziemców którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy. W świetle ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska, zmiana imienia jest możliwa w czterech przypadkach. Zmienić swoje imię można w szczególności jeśli jest ono ośmieszające lub nielicujące z godnością człowieka. Zmienić imię można również na takie którego używamy na co dzień. Ponadto zmiana imienia jest dopuszczalna jeśli zostało one wcześniej bezprawnie zmienione. Ostatnią przesłanką zmiany imienia jest sytuacja w której zmieniamy na imię zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.

Jeśli jest Pani cudzoziemcem musi Pani pamiętać, że zmiana imienia lub nazwiska cudzoziemca który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy jest możliwa wyłącznie w przypadku zaistnienia ważnych powodów. Takim ważnym powodem może być natomiast zagrożenie jego życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego. Procedurę zmiany imienia rozpoczyna się poprzez złożenie wniosku we właściwym według miejsca zamieszkania Urzędzie Stanu Cywilnego. Natomiast sam wniosek o zmianę imienia powinien zawierać następujące informacje:

  1. dane osoby, której zmiana dotyczy:
  2. imię (imiona) i nazwisko oraz nazwisko rodowe,
  3. wskazanie kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt urodzenia oraz akt małżeństwa, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tego aktu,
  4. numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, zwany dalej „numerem PESEL”, jeżeli został nadany;
  5. imię lub nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana;
  6. wskazanie miejsca sporządzenia aktu urodzenia małoletnich dzieci, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tych aktów;
  7. adres do korespondencji wnioskodawcy;
  8. uzasadnienie;
  9. oświadczenie wnioskodawcy, że w tej samej sprawie nie złożył wcześniej wniosku do innego kierownika urzędu stanu cywilnego lub nie została wydana już decyzja odmowna.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.